انتقاد شدید نماینده حزب عدالت و توسعه از سیاست‌ اردوغان درقبال کردها

تركيه,اردوغان,كردهاي تركيه

یکی از نمایندگان ارشد حزب عدالت و توسعه ترکیه در پارلمان این کشور، سیاست‌های رجب‌طیب اردوغان و حزب حاکم در قبال کردها را مورد انتقاد شدید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک نماینده حزب عدالت و توسعه ترکیه که رهبری آن را رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور بر عهده دارد در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی شدیدا از وی و حزب حاکم انتقاد کرد.

این نماینده حزب عدالت و توسعه که نام خود را فاش نساخت گفت: درک این مساله بسیار دشوار است که چرا دولت تصمیم به حمله به پ.‌ک.‌ک گرفته است. تمرکز اردوغان بر افزایش رای است تا حل مساله کردها. من اعتقاد دارم به زودی فرایند صلح با کردها فروپاشیده و این دوباره کشور را وارد آشوب خواهد کرد.

اخیرا جنگنده‌های ترک مواضع شبه نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ‌.ک‌.ک را در تاریخ 13 اکتبر بمباران کردند و این اتفاق پس از حملات شبه نظامیان به پاسگاه‌های ارتش در جنوب شرق ترکیه رخ داده است.

این نخستین حملات دو طرف از زمان آغاز فرایند صلح محسوب می‌شود. بسیاری از استان‌های شرق ترکیه و شهرهای بزرگ این کشور طی روزهای اخیر شاهد اعتراضات گسترده علیه سیاست‌های دولت آنکارا در قبال تروریست‌های داعش و پیشروی آن‌ها در شهر کوبانی بوده‌اند.

در این اعتراضات تاکنون 37 تن کشته شده و صدها تن مجروح شده‌اند. بسیاری از ناظران اعتراضات اخیر وضعیت کوبانی را دارای ریسک برای فرایند صلح دولت ترکیه با کردها که در سال 2013 آغاز شد، دانسته‌اند.

انتهای پیام

کد N545330