نخستین دور مذاكرات وزرای دفاع ایران و لبنان برگزار شد

سیاست داخلی

دفاع جانانه مردم لبنان و فلسطین در جنگ‌های 33 روزه، 22 روزه و 51 روزه نشان داد در سایه وحدت، همبستگی و مقاومت می‌توان ضمن دفع خطر استیلای متجاوزین و حفظ تمامیت ارضی، زمینه ثبات و امنیت پایدار را فراهم كرد.

پس از استقبال رسمی وزیر دفاع كشورمان از آقای سمیر مقبل معاون نخست وزیر و وزیر دفاع لبنان و ادای احترام وی به شهدای گمنام دفاع مقدس نخستین دوره مذاكرات وزرای دفاع دو كشور برگزار شد.
به گزارش ایلنا، سردار دهقان در این دوره از مذاكرات طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر وزیر دفاع لبنان به جمهوری اسلامی ایران در این برهه حساس منطقه‌ای، از لبنان بعنوان كشوری با تمدن و پیشینه تاریخی كه انبیاء بزرگ الهی از آن برخاسته‌اند یاد كرد.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به پیوستگی‌ها و اشتراكات فراوان فرهنگی، اجتماعی و دینی میان دو ملت تصریح كرد، لبنان بعنوان یك كشور مستقل، با ثبات و برخوردار از موقعیت ژئوپلتیك همیشه از جایگاه مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده است و جمهوری اسلامی ایران همواره مدافع امنیت، استقلال و تمامیت ارضی این كشور بوده و خواهد بود.
سردار دهقان از روابط ممتاز و ارتقاء همكاری و رایزنی‌های سودمند دو كشور در عرصه‌های مختلف ابراز خرسندی كرد و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه با دولت لبنان در همه زمینه‌ها، تأكید كرد.
وزیر دفاع كشورمان، با تبیین شرایط حساس منطقه و اشاره به سیاست‌های برخی كشورهای فرامنطقه‌ای كه با هدف تضمین امنیت رژیم صهیونیستی و تضعیف حلقه‌های محیطی اطراف این رژیم جنگ افروز صورت می‌گیرد گفت: از دل این سیاست غلط گروهك‌های تروریستی ریز و درشت با حمایت مالی – اطلاعاتی و نظامی غرب و برخی كشورهای منطقه متولد شد كه داعش یكی از نمونه‌های آن است.
سردار دهقان با بیان اینكه، تروریست‌های داعش و صهیونیست‌های كودك‌كش دو روی یك سكه‌اند و با قتل عام انسان‌های بیگناه، نابودی زیر ساخت‌های اقتصادی و تضعیف توان مقاومت در فلسطین، سوریه، لبنان و عراق امنیت و ثبات كشورهای اسلامی را هدف گرفته‌اند، تصریح كرد تنها راه مقابله و رهایی از این خطرات مهلك، وحدت، همبستگی و همكاری كلیه عناصر مقاومت است.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان كرد، دفاع جانانه مردم لبنان و فلسطین در جنگ‌های 33 روزه، 22 روزه و 51 روزه نشان داد در سایه وحدت، همبستگی و مقاومت می‌توان ضمن دفع خطر استیلای متجاوزین و حفظ تمامیت ارضی، زمینه ثبات و امنیت پایدار را فراهم كرد.
سردار دهقان، با ضروری توصیف كردن تقویت ارتش لبنان بعنوان مظهر اقتدار لبنان و سدی بزرگ در برابر اقدامات گروهك‌های تروریستی و اختلالات امنیتی، از لبنان بعنوان كشور خط مقدم جبهه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی یاد كرد و افزود: مقاومت لبنان متعلق به یك گروه و مذهب خاص نیست و همكاری ارتش لبنان و مقاومت با حمایت آحاد مردم این كشور موجب افزایش توان لبنان در مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی و تحركات گروهك‌های تروریستی شده است.
وزیر دفاع كشورمان در پایان با تشریح توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران كه با اتكاء به توان داخلی بدست آمده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با هدف تحكیم اقتدار ملی و تقویت امنیت لبنان، آماده است ضمن تأمین نیازمندی‌های ارتش لبنان، تجارب خود را برای مقابله با گروههای تروریستی و تكفیری در اختیار ارتش این كشور قرار دهد.
سمیر مقبل معاون نخست وزیر و وزیر دفاع لبنان نیز در این ملاقات با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران گفت: ما در این سفر قصد داریم موضوعات مورد علاقه و اهتمام دو كشور را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
وی گفت: لبنان در حال حاضر در شرایط خاصی به سر می‌برد و كمك‌های جمهوری اسلامی ایران بعنوان یك كشور دوست بسیار مهم تلقی می‌شود.
سمیر مقبل گفت: گسترش همكاری‌های ایران و لبنان در همه زمینه‌ها از جمله در حوزه دفاعی مورد تأكید است و امیدوارم این سفر سرآغاز همكاری‌های مشترك و مؤثری را فراهم كند.
وی از رژیم صهیونیستی و گروهك‌های تكفیری تروریستی بعنوان دشمنان لبنان یاد كرد و گفت: همه طوائف و گروه‌‌ها، همه سیاسیون و همه مردم لبنان پشت سر ارتش لبنان قرار دارند و ارتش با این پشتوانه از آمادگی كامل برای مقابله با دشمنان لبنان برخوردار است و حافظ امنیت این كشور است.
وزیر دفاع لبنان تصریح كرد: تجهیز ارتش لبنان به سلاح‌های مورد نیاز و مدرن می‌تواند قدرت عملیاتی آن را در مقابله با گروه‌های تكفیری و تروریستی افزایش داده، اجازه ندهد ثبات و آرامش این كشور خدشه‌دار شود.

کد N545328