«رحیم خاکی» از استاد مولایی می‌گوید

قرآن کريم,جهاددانشگاهي

یک عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی گفت: استاد مولایی از حدود 60 سال قبل، آموزش قرآن به صورت نوین و جدید را شروع کردند و با تربیت شاگردان بزرگی توانستند فضای قرائت قرآن را نسبت به گذشته تغییر دهند.

یک عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی گفت: استاد مولایی از حدود 60 سال قبل، آموزش قرآن به صورت نوین و جدید را شروع کردند و با تربیت شاگردان بزرگی توانستند فضای قرائت قرآن را نسبت به گذشته تغییر دهند.

رحیم خاکی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به شخصیت برجسته قدیمی‌ترین استاد تلاوت قرآن، « استاد مولایی» اظهار کرد: ایشان جزو قدیمی‌ترین اساتید برجسته تلاوت قرآن ایران هستند و سبک‌های جدید تلاوت قرآن را در ایران و منطقه به وجود آوردند.

وی ادامه داد: ایشان با تربیت شاگردان بزرگی توانستند فضای قرائت قرآن را نسبت به گذشته تغییر دهند و تغییرات جدی در آموزش تجوید و نحوه یادگیری قرائت قرآن به وجود آوردند. ایشان ارتباط بسیار خوبی با اساتید مصری داشتند و این ارتباط به خصوص ارتباط با استاد مروت (که به نوعی شاگرد این استاد بزرگ است) باعث ایجاد فضای تعاملی بین قاریان مصری و ایرانی شد.

این قاری بین‌المللی ادامه داد: ایشان باعث شد که تجربه‌ها و اطلاعات بین دو کشور تبادل شود و هنر قرائت قرآن در ایران شکل بگیرد و ما از رهگذر این ارتباطات به اطلاعات جدیدی در زمینه‌های مختلف دست یافتیم. بخشی از اساتید ما توانستند در رفت و آمد با قاریان مصری سبک‌های جدید را وارد فضای قرائت قرآن ایران کنند.

خاکی تصریح کرد: طبیعتا با تربیت شاگردان بزرگی مثل استاد رضائیان، استاد خدام حسینی، استاد شهریار پرهیزگار و اساتید بسیار زیادی که در جای جای کشور از ثمرات جلسات ایشان بهره بردند، فعالیت‌های قرآنی بسیاری شکل گرفت و همین امر باعث شد که ما در این زمینه در جهان اسلام به یک قطب بزرگی از تلاوت قرآن تبدیل شویم.

وی خاطرنشان کرد: استاد مولایی با انتشار کتاب "تهذیب‌القرائه" که در نوع خودش بی‌نظیر است یک سبک ابداعی برای آموزش قرائت در ایران به راه انداختند و با آن منش متواضعانه و فوق‌العاده‌ای که داشتند باعث شدند که این علم در بین خواص قرآنی رونق بگیرد و خدا را شکر ما امروز شاهد این هستیم که شاگردان این بزرگوار در حوزه اختلاف قرائات هم رشد بسیار زیادی داشتند.

این عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی، افزود: طبیعتا بر اساس نگاه بلندی که ایشان به موضوع آموزش قرآن داشتند و عدم کسب درآمد شخصی از این حوزه موفق شدند در طول دهه‌های مختلف جلسات قرآنی متعددی را در جای جای تهران و مشهد برگزار کنند و ثمره تلاش‌های ایشان قوت گرفتن فعالیت‌های قرآنی و توسعه قرائت موضوعی قرآن است و امروز شاهد شکوفایی این علم و هنر در بین نوجوانان و جوانان کشور هستیم.

خاکی در ادامه با اشاره به خاطره‌ای از این استاد بزرگوار، گفت: من دو تا سه جلسه در محضر ایشان بودم و یک بار هم در زمان نوجوانی از ایشان هدیه‌ای بسیار خوب دریافت کردم و من شاگرد شاگرد ایشان بودم، یعنی شاگرد استاد خدام حسینی از شاگران برجسته ایشان بودند.

وی در ادامه با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از استاد مولایی که ایشان را "اکبرالقراء" عنوان کرده‌اند، گفت: این یک اصطلاح در بین قاریان است و در هر کشوری یک نفر را به لحاظ پیشکسوت‌ بودن و اهمیتی که به قرآن می‌دهد به این لقب می‌نامند. مقام معظم رهبری ایشان را اکبرالقراء یا بزرگ قرآنیان معرفی کرده‌اند. یعنی ایشان به عنوان استاد اساتید معرفی شده‌اند.

این عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی در پایان گفت: این تعبیر مقام معظم رهبری نشان از این دارد که استاد مولایی چه نقش برجسته‌ای در فعالیت‌های قرآنی خصوصا در حوزه آموزش قرآنی داشته‌اند. تمام قرآنیان کشور استاد مولایی را به عنوان یک بزرگتر و یک شخصیت تراز اول قبول دارند و حقا هم همین‌گونه بوده است. ایشان یک زندگی خالص و متواضعانه و قربة الی‌الله در حوزه قرآن داشته‌اند و هیچ‌گاه از آموزش قرآن پولی دریافت نکرده‌اند و هرگز به این مسیر چشمداشت مالی نداشته‌اند و همیشه به جامعه قرآنی توصیه می‌کردند که از آموزش و قرائت قرآن پولی دریافت نکنید، خداوند خودش در جای دیگری این فعالیت‌ها را تضمین می‌کند. این طرز فکرها می‌تواند به عنوان یک الگو و اسوه برای ما باشد.

انتهای پیام

کد N544951