پاکستان خواستار وضع قوانین جهانی در استفاده از پهپادهای نظامی شد

پاکستان وضع قوانین بین‌المللی برای کنترل استفاده از پهپادهای نظامی و سایر سلاح‌ها براساس منشور سازمان ملل، حقوق بشر جهانی و قوانین بشردوستانه را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از دیلی تایمز، زمیر اکرم، نماینده پاکستان در اولین کمیته مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با خلع سلاح و مسائل امنیتی بین‌المللی گفت: تکنولوژی باید از قانون پیروی کند.

او در این باره اظهار کرد، سیستم کنترل داخلی استفاده از سلاح‌های مرگبار چالشی بنیادی علیه حمایت از غیرنظامیان و کشورهای مسئول و صادق محسوب می‌شود.

وی که نماینده دائمی پاکستان در دفاتر اروپایی سازمان ملل در ژنو است، عنوان کرد، استفاده از سلاح‌های مرگبار در خاک کشوری خارج از مناطق درگیری و جنگ، مخالف قوانین بین‌المللی است. این اقدام چالشی برای امنیت و حاکمیت یک کشور است که باعث مرگ هزاران غیرنظامی بی‌گناه شامل زنان و کودکان می‌شود.

اکرم در ادامه اظهاراتش گفت: شرایط امنیت جهانی از زمان پایان جنگ سرد رو به زوال رفته و به عنوان بخشی از بازی دو سر باخت، امنیت تمام کشورها تحت تاثیر «تمایلات خودخواهانه» سایرین قرار گرفته است.

نماینده پاکستان افزود: آرزوی تسلط بر جهان و هژمونی، سازگاری و تفاهم را به عنوان پایه‌های همکاری‌های قانونی در جهانی چندین عضوی از بین می‌برد.

او در ادامه درباره ارتباط متقابل در مسائل امنیتی گفت: امنیت کامل برای یک کشور یا گروهی از کشورها نباید به قیمت از بین بردن امنیت سایرین باشد.

اکرم ادامه داد: دم زدن و تظاهر به ایجاد جهانی بدون سلاح‌های اتمی با اقدامات عملی که شاهد هستیم، همخوانی ندارد، ما به نادیده گرفتن استانداردها، استثناگرایی و تجدیدنظرطلبی براساس امنیت، سیاست و تصورات تجاری محدود ادامه می‌دهیم و هم‌زمان سیستم‌های تسلیحاتی جدید، شامل موشک‌های ضدبالستیک، سیستم‌های سلاح‌های استراتژیک غیراتمی، پهپادها و سیستم‌های تسلیحاتی لیزری در حال پیشرفت هستند.

اکرم در پایان با اعلام اینکه کشورهای دارای سلاح اتمی باید توافقات جدیدی را در خلع سلاح طی چارچوب زمانی «منطقی» تجدید کنند، افزود: بدون این تعهد، «درخواست‌ها برای رژیم منع گسترش سلاح» بی‌نتیجه می‌ماند.

انتهای پیام

کد N544850