در همایش اهدای جایزه حسن تحصیل تاکید شد

متمکنین، در عرصه علم و فناوری واقف‌ شوند

وقف,سازمان اوقاف,علم,بنياد ملي نخبگان,نخبگان

همایش ملی اهدای جایزه حسن تحصیل به مناسبت پنجاه‌ودومین سال تاسیس موقوفه علمی البرز"با هدف تجلیل از نخبگان علمی، مخترعان، دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب ممتاز و با گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم البرز یکی از افرادی که 50 سال پیش در عرصه علم واقف بوده است، برگزار شد.

همایش ملی اهدای جایزه حسن تحصیل به مناسبت پنجاه‌ودومین سال تاسیس موقوفه علمی البرز"با هدف تجلیل از نخبگان علمی، مخترعان، دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب ممتاز و با گرامی‌داشت یاد و خاطره مرحوم البرز یکی از افرادی که 50 سال پیش در عرصه علم واقف بوده است، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محقق، یکی از دانشمندان کشور، در این همایش با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر اینکه اگر فردی انفاق کند یک دانه او هفت خوشه می‌شود و از هر خوشه صد دانه می‌روید، اظهار کرد: کسانی که ثروتی در دست دارند آن را در راه علم و دانش قرار دهند که خداوند اجر آنها را بی نهایت می‌کند. مرحوم البرز از جمله افرادی است که نشانه خلوص خداوندی در جهان است.

وی ادامه داد:‌ در کشورهای خارجی مانند مالزی و سایر کشورها دانشجویان در عرصه علم از موقوفه برخوردار هستند حتی در انگلیس دانشگاه‌های معروف آن مانند کمبریج و اکسفورد متعلق به کشیشان بوده که آنها این مکان را وقف علم کرده‌اند. خیلی از کشورهای خارجی به ما ایراد می‌گیرند که چرا شما می‌گویید رضاخان دانشگاه را وارد ایران کرد در صورتی که اینگونه نبوده است قبل از رضاخان هم دانشمندان و عالمان باسواد زیادی در ایران حضور داشتند. من خودم نزد ادیب نیشابوری درس خوانده‌ام که حضور در محضر این استاد برابر با 20 سال درس خواندن در دانشگاه‌های معتبر است.

این دانشمند کشور خاطرنشان کرد: من از همین جا از تمامی آنهایی که مالی دارند می‌خواهم که آن را در عرصه علم و دانش وقف کنند. ما نیازمند پیشرفت علم و دانش در جامعه هستیم. در گذشته ایران در عرصه علم حرف اول را می‌زد ولی در زمانی متوقف شد و پس از انقلاب دوباره شکوفا شده است. امیدواریم در عرصه علم و دانش هرگز نیازمند کشورهای بیگانه نباشیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این همایش حسین حاجی بزرگی، مدیرعامل بیناد فرهنگی البرز با بیان این‌که «این دومین همایش سراسری است که به مناسبت پنجاه و دومین سال اهدای این جایزه برگزار می‌شود» اظهار کرد: از ابتدای امسال با نظر نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کمیته برگزاری همایش در بنیاد ایجاد شد تا در راستای ترویج وقف علمی و شناساندن چهره مرحوم البرز در جامعه برنامه‌ریزی کند.

وی با بیان این‌که «سال 92 ، 158 نخبه کشور در رده‌های مختلف دانش‌آموزی، دانشجویی، مخترعی و طلبگی تقدیر شدند که در مجموع 350 میلیون تومان جایزه اهدا شد» افزود: امسال از 219 نخبه تقدیر خواهد شد که در اردیبهشت ماه طی همایشی به 100 دانش آموز هدایایی اهدا شد و امروز در این همایش 119 نخبه علمی تقدیر می‌شود.

در ادامه این مراسم سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان کشور اظهار کرد: مرحوم البرز یکی از خیرین و واقفان در عرصه علم بوده است و ایشان بالاترین و بهترین خدمت را به عرصه علم داشته‌اند و ما باید فعالیت‌های ارزشمند این بزرگوار را پاس بداریم.

وی ادامه داد: یکی از نکاتی که من همیشه به دانشجویان خودم می‌گویم بحث تواضع است. عالمان و دانشمندان دینی باید بدانند که هر چه قدر علم آنها بالاتر باشد تواضعشان بیشتر است. همچون درختی که هر چه قدر بیشتر بار دارد سرش پایین‌تر است. آنهایی که در عرصه علم پیشرفت داشته‌اند خود گفته‌اند که ما وقتی به جایی رسیدیم تازه فهمیدیم که هیچ نمی‌دانیم.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان کشور ادامه داد: یکی از خصلت‌های شهید چمران که مورد محبوبیت همه بود همین تواضع ایشان بود. خوشبختانه بنیاد ملی نخبگان به عرصه علم توجه بسیار زیادی داشته است و رهبری خود مبتکر بنیاد بوده است و همواره مسائل آن را دنبال می‌کند. یکی از دلایلی که ایران در این 15 سال اخیر پیشرفت‌های علمی داشته این نکته است که رهبر ما پرچم‌دار علم است و به این عرصه توجه زیادی می‌کنند.

سهراب‌پور در پایان گفت: بودجه پژوهش در کشور ما کم است و مسئولین باید بر روی این امر توجه زیادی داشته باشند و افرادی هم که تمکن مالی دارند بهتر است در عرصه علم و فناوری وقف‌هایی داشته باشند.

انتهای پیام

کد N544782