بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا:

تا 90 درصد رسیدن به توافق امكانپذیر است/مسائل منطقه‌ای در پیشبرد مذاكرات موثر بوده است

سیاست خارجی

در هشتمین دور از مذاكرات هسته‌ای در وین شاهد بودیم كه این دور از مذاكرات با پیشرفت‌هایی برخلاف دور قبلی كه نیویورك برگزار شد، همراه بود./آمریكا دوست ندارد كه با عدم رسیدن به توافق جامع مشكلی بر مشكلاتش در خاورمیانه افزوده شود.

یك تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی تاكید كرد: من فكر می‌كنم تا 90 درصد رسیدن به توافق تا ضرب‌الاجل تعیین شده امكانپذیر است.

علی بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص ارزیابی‌اش از مذاكرات وین 8 گفت: در هشتمین دور از مذاكرات هسته‌ای در وین شاهد بودیم كه این دور از مذاكرات با پیشرفت‌هایی برخلاف دور قبلی كه نیویورك برگزار شد، همراه بود.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد طرفین توانسته‌اند بسیاری از مشكلات را حل كنند و البته فقط دو مسئله غنی‌سازی‌ها و چگونگی برداشته شدن تحریم‌ها اختلافاتی باقی مانده است.

این كارشناس مسائل بین‌المللی با اشاره به برخی از اخبار مبنی بر پیشنهاد جدید آمریكا به ایران برای غنی‌سازی اظهار داشت: به نظر می‌رسد كه آمریكایی‌ها با 10 هزار سانتریفیوژ غنی سازی ایران موافقت كرده‌اند مشروط به اینكه ایران باقی مانده كیك زردش را به غنای 5 درصد تبدیل كند.

بیگدلی با اشاره به مسئله رفع تحریم‌ها تصریح كرد: ایران می‌خواهد كه با امضای توافق جامع تحریم‌ها برداشته شوند اما این مسئله كمی زمانبر خواهد بود. ما با چهار نوع تحریم روبه‌رو هستیم كه شامل تحریم‌های سازمان ملل، تحریم‌های كنگره آمریكا، تحریم‌های اتحادیه اروپا و تحریم‌های دوجانبه‌ای كه آمریكا كشورها را مجبور كرده است، هستند كه تحریم‌های كنگره آمریكا و سازمان ملل كمی زمانبر خواهند بود.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی تاكید كرد: من فكر می‌كنم تا 90 درصد رسیدن به توافق تا ضرب‌الاجل تعیین شده امكانپذیر است.

وی در خصوص اینكه مسائل منطقه‌ای و مبارزه با داعش چقدر در مذاكرات هسته‌ای موثر بوده است؟ خاطرنشان كرد: مسائل منطقه‌ای قطعا در پیشبرد مذاكرات موثر بوده است و در سست شدن آمریكا از مواضع اولیه‌اش و همراهی بیشتر با ایران تاثیرگذار بوده است.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی افزود: آمریكا دوست ندارد كه با عدم رسیدن به توافق جامع مشكلی بر مشكلاتش در خاورمیانه افزوده شود.

بیگدلی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور در سازمان ملل متحد ابراز داشت: آقای روحانی در سخنرانی‌شان گفتند كه حل مسئله هسته‌ای در همكاری‌های بعدی موثر است. از سوی دیگر، آمریكا دریافته كه بدون ایران نمی‌تواند در مهار داعش كار خاصی انجام دهد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی در خصوص مخالفت‌های رژیم صهیونیستی در رسیدن به توافق نهایی نیز عنوان كرد: در دیداری كه اوباما و نیانیاهو با یكدیگر داشتند، نتانیاهو گفت ایران نباید فعالیت هسته‌ای داشته باشد ولی اوباما بیان كرد كه ایران می‌تواند زیر نظر آژانس و براساس NPT فعالیت داشته باشد.

وی در پایان یادآور شد: آقای اوباما می‌خواهد از برگ برنده توافق در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس سنا و انتخابات ریاست جمهوری 2016 استفاده كند و می‌داند این مذاكرات فرصتی طلایی است.

کد N544447