ارتش ملی لیبی در آستانه ورود به طرابلس/ جنگ خیابانی در بنغازی و آتش زدن منازل تندروها

جنگ,ليبي,ارتش

منابع لیبیایی اعلام کردند که ارتش ملی لیبی یورش به ورشفانه در نزدیکی طرابلس را آغاز کرده است، این در حالی است که درگیری‌ها میان ارتش ملی لیبی با گروه انصار الشریعه در بنغازی ادامه داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه العربیه، یک منبع نظامی در ارتش ملی لیبی عنوان داشت: در پی عملیات نظامی در ظهر روز گذشته شبه نظامیان فجر لیبی تا 40 کیلومتری غرب طرابلس عقب‌نشینی کردند.

وی افزود: نیروهای ارتش ملی لیبی پس از کنترل بر مناطق الناصریه و راس اللفع در جنوب غرب پایتخت در مسیرشان برای کنترل کامل بر منطقه ورشفانه هستند و این نیروها در حال حاضر در آستانه العزیزیه اولین مناطق جنوبی پایتخت قرار دارند.

از سوی دیگر، شاهدان عینی اعلام کردند که شبه نظامیان فجر لیبی به سمت ورودی‌های پایتخت عقب‌نشینی کرده‌اند. در همین حال و در سومین روز درگیری‌های پی در پی میان نیروهای ارتش ملی لیبی با اسلام‌گرایان تندرو در شهر بنغازی در شرق لیبی 30 تن کشته شده و 51 تن دیگر زخمی شدند.

ساکنان این شهر در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اعلام کردند: تقریبا در هر مکانی جنگ خیابانی در جریان است و برخی از افراد مسلح حامی ارتش نیز به خانه‌های رهبران گروه‌های تندرو در این شهر حمله برده‌اند.

فعالان لیبیایی اعلام کردند که در این حملات خانه‌های حامیان انصار الشریعه هدف قرار گرفت و افراد مسلح خانه‌های آن‌ها را آتش زدند و تعداد نامشخصی را بازداشت کردند.

در همین راستا، منابع نظامی تاکید کردند که نیروهای ارتش ملی لیبی پس از درگیری‌های شدید با شبه نظامیان شورای انقلابیون بنغازی توانستند اردوگاه دفاع هوایی که به نام اردوگاه "الدشم" معروف است تحت کنترل خود درآورند.

خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای ارت ملی لیبی نیز به همراه تعدادی از نیروهای ارتش و افراد مسلح در منطقه بنینا حضور یافت که این اقدام پس از پاکسازی آن از افراد تندرو صورت گرفت.

خلیفه حفتر در سخنانی کوتاه عنوان داشت: ساکنان محلی توانستند "گروهک‌های جنایتکار" را بیرون برانند.

وی خطاب به ساکنان بنغازی گفت: کاملا اطمینان داشته باشید، اما باید در زیرنظر داشتن این گروه‌های تروریستی به صورت جدی عمل کنید چرا که این افراد باید زنده یا مرده از بنغازی خارج شوند.

در همین راستا عبدالله ثنی، نخست وزیر دولت انتقالی لیبی با اذعان به اینکه گروه‌های تندرویی همچون داعش در شهر درنه و سایر شهرهای لیبی و همچنین در سرت حضور دارند، افزود: حتی گروه بوکوحرام از نیجریه نیز در لیبی حضور دارد و تروریسم مکان مشخصی ندارد.

انتهای پیام

کد N544419