در نشست برنامه‌ریزی سیزدهمین جشنواره تاکید شد

توجه به منویات رهبری سرلوحه فعالیت‌های جشنواره امام‌رضا(ع) است

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع

دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: تلاش‌ می‌کنیم دوره سیزدهم جشنواره نسبت به دوره دوازدهم از ویژگی‌های مطلوب‌تری برخوردار باشد و جشنواره از لحاظ کیفی و کمی ارتقا پیدا کند.

دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: تلاش‌ می‌کنیم دوره سیزدهم جشنواره نسبت به دوره دوازدهم از ویژگی‌های مطلوب‌تری برخوردار باشد و جشنواره از لحاظ کیفی و کمی ارتقا پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدجواد جعفری در نشست کمیته برنامه‌ریزی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، با بیان این‌که «11 محور عمومی و 15 محور اختصاصی در 6 کارگروه کمیته برنامه‌ریزی سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت» گفت: بیش از 114 مصوبه در محورهای عمومی و 150مصوبه در بخش‌های تخصصی در این نشست به تصویب رسید.

مدیر عامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) تصریح کرد: دبیرخانه جشنواره امام رضا(ع) در بخش دانشگاهیان به‌زودی در وزارت علوم تأسیس می‌شود و جهت تعامل با وزارت آموزش و پرورش نیز برنامه‌های جامع و کاملی داریم.

جعفری ادامه داد: طی مذاکراتی که با معاون وزیر علوم داشتیم دانشگاه‌های بیشتری وارد جشنواره می‌شوند و دبیرخانه جشنواره نیز در وزارت علوم تأسیس می‌شود و مقطع تحصیلی دانشجویی بیشتر از قبل در جشنواره فعالیت خواهد داشت و هدف ما این است که آموزش و پرورش را نیز به صورت جدی وارد این جشنواره کنیم.

دبیر جشنواره امام رضا(ع) با تقدیر از تلاش همه دست‌اندرکاران برنامه‌های موضوعی این جشنواره در استان‌های کشور گفت: با تلاش جمعی و گروهی، همه ما در ساحت مقدس فرهنگ رضوی گام بر می‌داریم و امید داریم این تلاش‌ها مورد قبول حضرت رضا(ع) قرار گیرد.

علی‌اصغر کاراندیش مروستی نیز در این نشست با تاکید بر این‌که «دوازدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) با برنامه‌ریزی و تلاش‌های مستمر، رضایتبخش و مناسب برگزار شد» گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنایت ویژه به جشنواره امام رضا(ع) دارند.

وی افزود: در جشنواره دوازدهم در بخش دانشگاهیان، امامزادگان، دیجیتال، کودک و نوجوان و... به مراتب موفقیت‌های بزرگی دیده شد و امید است با رفع کمبودها در جشنواره سیزدهم شاهد اقدامات چشمگیرتر و جدی‌تر در حوزه فرهنگ باشیم.

کاراندیش مروستی با اشاره به ضرورت آسیب شناسی برنامه‌های جشنواره، اظهار کرد: همزمان با بررسی نقاط مثبت دوره‌های گذشته جشنواره امام رضا(ع)، باید نقاط ضعف آن نیز مورد نقد و تحلیل قرار گیرد.

رئیس کمیته برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با بیان این‌که «منویات مقام معظم رهبری سرلوحه فعالیت‌های این جشنواره است» یادآور شد: توجه به نیازها و خلاءهای روز جامعه باید مورد توجه ویژه دست‌اندرکاران جشنواره امام رضا(ع) باشد که بدین منظور افرادی آگاه و فرهیخته و متفکر باید نیازسنجی کرده و این ایده‌ها را در اختیار جشنواره قرار دهند که در حال حاضر موضوعاتی همچون سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد فرهنگ، وجدان کاری، صرفه‌جویی در مصرف آب از جمله نیازهای روز جامعه است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توجه ویژه به دانش‌آموزان کشور در جشنواره امام رضا(ع) شد و گفت: 12 میلیون دانش‌آموز در سن حساسی بسر می‌برند و با توجه به تاثیرپذیری عمیق فکری و عقیدتی توجه به این گروه در جشنواره امام رضا(ع) دارای اهمیت ویژه است.

وی با اشاره به این‌که «انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود و فرهنگ زیربنا و زیرساخت بخش‌ها و عرصه‌های دیگر است» افزود: کار فرهنگی، زمان‌بر است و در چند ماه محقق نمی‌شود. ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ایرانی و اسلامی رسالت همه ماست و اگر در این حوزه اقدامات تاثیرگذاری انجام ندهیم نمی‌توانیم از سایر حوزه‌ها انتظار تحول و کار مطلوب داشته باشیم و ایجاد دغدغه در آدم‌ها خودش نوعی فرهنگ سازی است.

وی با بیان این‌که «فعالیت بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) تنها در حوزه فرهنگ رضوی نیست و بلکه فرهنگ رضوی بخشی از فرهنگ اسلامی ماست» گفت: فرهنگ اسلامی و اهل بیت بطور کلی مورد توجه این بنیاد است و در راستای تعمیق فرهنگ دینی می‌کوشد.

رئیس شورای مشورتی جشنواره امام رضا(ع) خواستار مستند سازی دقیق تجربیات کسب شده در این جشنواره شد و افزود: هم از بعد مادی و هم معنوی ما به این مستند سازی نیازمندیم تا تجربه‌های گرانسنگ کسب شده در اختیار دیگران نیز قرار گیرد.

وی با اشاره به این‌که «را‌ه‌اندازی کاروان رضوی قم تا مشهد به شرط برنامه‌ریزی دقیق و درست و استفاده از ظرفیت رسانه ملی در پوشش این برنامه می‌تواند تاثیرگذار باشد» افزود: اگر این کاروان با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و همراهی مسئولان ارشد شهرهای طول مسیر راه‌اندازی شود و صدا و سیما هم پوشش رسانه‌ای مناسب داشته باشد، این برنامه مخاطبان فراوانی خواهد داشت.

تشکیل کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی، توجه به دیدگاه‌های جامعه شناسی در برنامه‌های جشنواره، حرکت در راستای تقریب مذاهب اسلامی، چرخشی بودن برخی برنامه‌های موضوعی در برخی استان‌ها و... از دیگر نکاتی بود که معاون وزیر ارشاد در این نشست بر آن‌ها تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، در نشست کمیته برنامه‌ریزی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، روسای 6 کارگروه تخصصی این جشنواره، مصوبات نشست‌های عمومی و تخصصی را قرائت کردند.

هم‌چنین بیانیه کمیته برنامه‌ریزی سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) قرائت شد.

رونمایی از آثار مکتوب و نرم‌افزاری برنامه‌های موضوعی و تقدیر از مسئولان نمایندگی بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) در استان‌های کشور از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

انتهای پیام

کد N543994