روزهای سخت عربستان و آینده نامعلوم آل سعود

تسنیم نوشت:

پاسخ خشونت آمیز مسئولان سعودی به معترضان مسالمت جو، دستگیری و حبس آیت الله النمر و اخیرا صدور حکم اعدام او به اضافه وضعیت جسمانی نامساعد پادشاه این کشور، عربستان را در برابر آینده نامعلوم و البته خطرناکی قرار داده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط، نگاهی به روند تحولات عربستان به عبارت بهتر مشکلات متعدد اجتماعی، سیاسی و امنیتی این کشور این سوال را مطرح می کند که در شرایط دشوار کنونی عربستان به چه سمتی می رود و چه آینده ای در انتظار آن خواهد بود.

خواب آرام از آل سعود رخت بربست
عربستان اکنون سخت ترین روزهای خود را می گذراند و جنگجویانی که از افغانستان یا سوریه به کشور بازگشته اند،خواب آرام را از آل سعود سلب کرده اند زیرا عملیات خرابکارانه آنان بسیاری از نهادها و موسسات سعودی را در معرض تهدید قرار داده است.
این در حالی است که در پی بهار عربی

ارتباط حکم اعدام آیت الله النمر با تسلط حوثی ها بر صنعاء
در ادامه این تحولات دادگاه کیفری عربستان پس از 13 جلسه، حکم اعدام شیخ النمر را صادر کرد، اما به نظر می رسد این حکم در شرایط کنونی با تسلط انصار الله بر صنعاء پایتخت یمن و مجبور کردن رئیس جمهور به انتخاب نخست وزیر مورد رضایت آنان مرتبط است.
به هر حال صدور چنین حکمی موج نارضایتی و محکومیت محافل مختلف منطقه ای و بین المللی را به دنبال داشت، اما نکته قابل ملاحظه اینکه از سوی دیگر در شرایطی که اتباع سعودی که تحت عناوین مختلف از جمله داعش، النصره و نام های دیگر در سوریه مبارزه می‌کردند به عربستان بازگشته اند، باید پرسید اوضاع امنیتی این کشور به چه سمتی پیش خواهد رفت.
این مشکلات هنگامی روشن تر می شود که بدانیم پادشاه عربستان نیز وضعیت خوبی نداشته و نزدیکان او به نقل از پزشکانش حال او را بسیار وخیم اعلام کردند.
احتمال کشمکش و درگیری بین نسل دوم خاندان حاکم عربستان
در این میان به نظر می رسد که نسل قدیمی خاندان حاکم سعودی رو به انتها است و نسل دوم نیز در حالی در حال قدرت گرفتن است که دستیابی به توافق بین آنان بسیار دشوار به نظر می رسد و چنانچه پادشاه فوت کند امیران عربستان وارد درگیری و کشمکش سختی خواهند شد که مشخص نیست کشور را به چه آینده ای سوق خواهند داد .
در این شرایط باید پرسید آیا خاندان سعودی خواهد توانست کشور را از خطر دسته بندی نجات داده و با به رسمیت شناختن حقوق اقلیت های دینی، زندگی شرافتمندانه ای را برای آنان فراهم کند یا همچنان به فریبکاری و حماقت های خود ادامه داده و با بهانه تراشی به جنگ معترضان خواهد رفت؟

5252

کد N543976