انتقاد چین از برنامه موشکی آمریکا در کره‌جنوبی

نماینده چین در مذاکرات با پیونگ‌یانگ هشدار داد: استقرار سیستم دفاعی پیشرفته آمریکا در کره‌جنوبی که هم‌اکنون در دست اقدام است، احتمالا موجب واکنش شدید از سوی کره‌شمالی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، نماینده چین در مذاکرات با پیونگ‌یانگ گفت: چنین اقداماتی موجب نارضایتی شدید کره‌شمالی خواهد شد. آمریکا به تازگی اتحاد نظامی خود را با کره‌جنوبی و ژاپن تقویت کرده است که به دلیل بحران هسته‌ای کره‌شمالی است. ایالات متحده همچنین حضور نظامی خود را در آسیای شمال شرقی افزایش داده و سیستم دفاع موشکی خود را در این منطقه مستقر کرده است.

یکی از مقام‌های دفاعی آمریکا در اوایل ماه اکتبر اعلام کرد، این کشور در نظر دارد تا سیستم دفاعی موشکی پیشرفته‌ای را در کره جنوبی مستقر کند. با این حال سئول هیچگونه درخواست رسمی در این باره دریافت نکرده است. این سیستم‌های دفاعی قادرند تا موشک‌های بالستیک کوتاه برد و میان برد را هدف قرار دهند.

سیاست چین در این منطقه در ابتدا بر برقراری ثبات استوار بود نه لزوما خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی. اما جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه فوریه از چین درخواست کرد تا فشار بیشتری را به کره‌شمالی برای بازگشت به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای وارد آورد.

کره شمالی سال 2005 خود را یکی از قدرت‌های هسته‌ای نامید و در سال 2006، 2009 و 2013 یک‌سری آزمایشات تسلیحات هسته‌ای زیرزمینی انجام داد. برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ موجب اعتراضات جامعه جهانی شد و بسیاری از کشورها خواستار بازگشت پیونگ‌یانگ به مذاکرات شش‌جانبه با حضور دو کره، روسیه، آمریکا، ژاپن و چین شدند. دولت پیونگ‌یانگ در سال 2009 به صورت یک‌جانبه از این مذاکرات خارج شد.

انتهای پیام

کد N543768