کامرون: اگر پوتین تجزیه اوکراین را نمی‌خواهد، باید وارد عمل شود

نخست وزیر انگلیس امروز(جمعه) در حاشیه دهمین نشست آسیا-اروپا گفت: چنانچه روسیه می‌خواهد که هیچ گونه جدایی در اوکراین صورت نگیرد باید وارد عمل شده و اقدامی مثبت انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، دوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در حاشیه این نشست که در میلان برگزار شده گفت: ولادیمیر پوتین (رئیس جمهوری روسیه) به وضوح اعلام کرد که نمی‌خواهد وارد یک درگیری شود و نمی‌خواهد که شاهد اوکراین تجزیه شده باشد. چنانچه قبول کنیم که مساله این است، پس روسیه باید هم اکنون اقدامات مثبتی انجام دهد که آنچه توافق شده انجام دهد.

نخست وزیر انگلیس افزود: بنابراین نیروهای روسیه باید از اوکراین خارج شوند، تسلیحات سنگین از اوکراین خارج شود و مسکو به تمام توافق‌ها احترام بگذارد و انتخابات اوکراین را به عنوان انتخابات مشروع به رسمیت بشناسد.

در جریان صبحانه کاری نشست میلان در شمال ایتالیا ولادیمیر پوتین با پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا و هرمان ون رامپوی، رئیس شورای اروپا دیدار کرد.

این مذاکرات با میانجی‌گری ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا انجام شد که امروز (جمعه) بر ایجاد فضای دوستانه میان مسکو و کی‌یف تاکید کرد.

روابط روسیه و اوکراین از زمان ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین و پس از آن الحاق کریمه به خاک روسیه متزلزل شده است. غرب روسیه را به ناآرامی‌های شرق اوکراین به ناآرامی‌های شرق اوکراین، حمایت تسلیحاتی از شورشیان و ایجاد فضایی بر ضد اوکراین متهم می‌کند؛ اتهاماتی که مسکو آن را نمی‌پذیرد.

انتهای پیام

کد N543757