داوود اوغلو: ترکیه به شهروندان خود اجازه مبارزه در کوبانی را نمی‌دهد

سوريه,تركيه,داعش

نخست وزیر ترکیه اظهار داشت: این کشور به شهروندان خود اجازه نمی‌دهد تا از مرز با سوریه عبور کرده و به همراه کردها علیه شبه نظامیان داعش در کوبانی مبارزه کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در کنفرانسی خبری در وزارت کشور ترکیه گفت: ما به شهروندان‌مان اجازه نمی‌دهیم تا در سوریه مبارزه کنند و در تلاشیم تا از عبور غیرقانونی آنها از مرز جلوگیری کنیم.

وی افزود: شهروندان کرد ترکیه که در جریان مبارزه در کوبانی کشته شده‌اند نیز باعث تاسف و ناراحتی من بوده است.

در همین حال داوود اوغلو از صلاح الدین دمیرتاش یکی از رهبران حزب دموکراتیک مردم ترکیه انتقاد کرد.

دمیرتاش چند روز پیش گفته بود که اگر مرز ترکیه و سوریه به سمت کوبانی باز شود ده‌ها هزار تن از جوانان کرد آماده‌اند تا با داعش مبارزه کنند.

داوود اوغلو گفت: اگر هر یک از شهروندان سوریه قصد دارند تا وارد این مبارزات شوند، مرز برای آنها باز است اما حتی آنها نیز نمی‌خواهند وارد این درگیری شوند. حدود 300 تن از اعضای حزب اتحادیه دموکراتیک کرد اخیرا در سوریه سلاح‌های خود را تسلیم کرده و در ترکیه پناهنده شده‌اند.

وی افزود: تنها گروه کوچکی از آنها می‌خواهند تا از مرز عبور کرده و با شبه نظامیان داعش مبارزه کنند در حالی که اکثریت آنها می‌خواهند در امنیت کامل در ترکیه بمانند. حال ما چه باید انجام دهیم؟ آیا باید آنها را مجبور به بازگشت کنیم؟

داوود اوغلو تاکید کرد که ترکیه هرگز به مبارزان خارجی اجازه عبور از مرزهایش را نمی‌دهد و متعهد شد که مرز ترکیه تنها برای اهداف بشردوستانه باز خواهد بود.

انتهای پیام

کد N543017