سازمان ملل: اتحادیه اروپا به آوارگان سوری بیشتری اجازه ورود دهد

سوريه,اروپا,سازمان ملل متحد

کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل گفت که از اتحادیه اروپا خواسته تا به آوارگان سوری بیشتری که برای رسیدن غیرقانونی به اروپا از طریق دریا جان خود را به خطر می‌اندازند، اجازه ورود قانونی دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزای رویترز، هزاران مهاجر از جمله آوارگان سوری هنگامی که قصد دارند با قایق‌های کهنه و معیوب قاچاقچیان انسان از دریای مدیترانه عبور کنند غرق شده‌اند.

آنتونیو گوترز، کمیسیونر عالی امور پناهندگان سازمان ملل در حاشیه کنفرانسی در شارجه در امارات گفت: وی به تازگی از اروپا از شورای عدالت و امور داخلی اروپا بازگشته و از آنها خواسته تا به آوارگان سوری بیشتری اجازه دهند تا به صورت قانونی وارد کشورهای اروپایی شوند.

وی افزود: این مساله که خانواده‌های سوری که در حال حاضر از جنگ در کشورشان رنج می‌برند به دست قاچاقچیان در دریای مدیترانه غرق می‌شوند قلب مرا به درد می‌آورد.

مقامات اروپا درباره این گزارش هنوز هیچ اظهارنظری نکرده‌اند. سازمان بین‌المللی مهاجرت ماه گذشته میلادی گفت: بیش از 700 تن از آوارگان آفریقا و خاورمیانه در سپتامبر سال جاری میلادی در قایق‌های کهنه در دریای مدیترانه غرق شدند و این مساله باعث می‌شود که تعداد کشته شدگان در سال جاری میلادی به 3000 تن برسد.

گوترز در این کنفرانس که درباره آموزش کودکان آواره برگزار شده بود، گفت: از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 میلادی، نیمی از جمعیت 26 میلیون نفری سوریه به صورت داخلی بی خانمان شده یا در کشورهای همسایه آواره شده‌اند. یک میلیون از آنها در اردن و یک میلیون دیگر در لبنان به سر می‌برند.

وی افزود: ما باید بدانیم که این مسئولیت تمامی جامعه بین‌المللی و تک تک انسان‌هاست تا در این امر کمک کنند. ما نه تنها باید از اردن، لبنان و دیگر کشورهای میزبان حمایت کنیم بلکه باید آوارگان سوری را نیز در کشور خود بپذیریم.

رانیا ملکه اردن در این کنفرانس تحت عنوان «سرمایه گذاری در آینده» گفت: در حالی که کشورهای میزبان و جهان بر تغذیه و اسکان کودکان آواره متمرکز هستند، آموزش آنها فراموش می‌شود. کمی و کسری آشکاری در کمک‌های بشردوستانه وجود دارد. در پایان سال 2014 میلادی سازمان ملل تنها نیمی از سه میلیارد دلار کمک تخمین زده برای مراقبت از آوارگان سوری را دریافت کرده است.

انتهای پیام

کد N542934