حسین دهقانی:

رژیم صهیونیستی مانع اصلی شکل گیری خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است

سیاست خارجی

سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بعدازظهر امروز در کمیته خلع سلاح مجمع عمومی این سازمان سخنرانی و عنوان کرد: رژیم صهیونیستی مانع اصلی شکل گیری خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین دهقانی که درخصوص موضوع امنیت بین‌المللی در جمع سفرا و نمایندگان حاضر در کمیته خلع سلاح سخنرانی می کرد، اظهار داشت: تا زمانی که تفکر کسب امنیت بر اساس سلاح هسته‌ای مبنای دکترین نظامی برخی کشورها است، سلاح هسته‌ای یک تهدید همیشگی علیه کل بشریت به شمار می روند.

وی تاکید کرد: این تسلیحات برای نگهداری در انبارها ساخته نشده اند بلکه برای هر یک از آنها استراتژی و طرح های جنگی تعریف شده که استفاده از آنها را تحت شرایط خاص مجاز می‌شمارد.

دهقانی ادامه داد: عدم تحقق خلع سلاح هسته‌ای به علت عدم پایبندی مستمر کشورهای دارنده اینگونه تسلیحات با تعهدات حقوقی‌شان طبق معاهده عدم گسترش سلاح های هسته ای(NPT) است.

سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد افزود: تا به امروز هیچ نشانه ای مبنی بر حرکت کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای در مسیر اجرای تعهدات خلع سلاح آنها دیده نمی شود و این امر مایه نگرانی جدی است.

دهقانی گفت: این کشورها شعارها و حرف هایی در حمایت از خلع سلاح هسته ای می زنند ولی در عمل کاملا بر خلاف گفته های خود رفتار می کنند که نه تنها سیاست مسئولانه ای نبوده بلکه نماد تزویر و دورویی است و ضرورت دارد در اجلاس بازنگری NPT که بهار آینده در نیویورک برگزار خواهد شد، به موضوع عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاح هسته ای به عنوان یکی از موضوعات با اولویت رسیدگی شود.

دهقانی اظهار داشت: ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی یک هدف بسیار مهم برای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای صلح طلب در منطقه است.

وی تاکید کرد: در عین حال با توجه به تهدید سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی علیه امنیت کشورهای منطقه، ایجاد یک منطقه عاری از سلاح هسته ای از اهمیت و فوریت بیشتری بر خوردار است.

دهقانی ادامه داد: همه کشورهای این حوزه از ماهیت خطرناک و خشن رژیم صهیونیستی و شیوه رفتار رهبران این رژیم آگاه اند. تجاوز، اشغالگری، اقدام به نسل کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت ویژگی لاینفک این رژیم مسلح به سلاح هسته ای است.

سفیر و سرپرست نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: رهبران نژاد پرست این رژیم در تجاوز اخیرشان به غزه نشان دادند که به راحتی انسانیت را  زیرپا گذاشته و هنجارهای حقوق بین الملل بشردوستانه را نقض می کنند.

وی افزود: رهبران این رژیم با هنجارهای حقوق بین‌الملل کاملا بیگانه بوده و چنین رژیمی مانع اصلی شکل گیری منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه است.

 نماینده کشورمان در پایان سخنرانی خود گفت: جمهوری اسلامی ایران در عین احترام به تعهداتش، مصمم است حقوق هسته ای خود از جمله حق غنی سازی را به طور کامل اعمال کند. این سیاست مبتنی بر یک برنامه ریزی بلندمدت برای تامین نیازهای کشور به انرژی است.

وی تاکید کرد: برخی تلاش کرده اند در مورد تعهد ایران به عدم ساخت سلاح هسته ای تردید ایجاد کنند و برای اثبات این که آنها در اشتباه اند، ایران طی یک سال گذشته برای رفع برخی شبهات وارد مذاکرات جدی با کشورهای گروه پنج به علاوه یک شده است و مذاکره را تنها راه حل و فصل اختلافات می داند.

دهقانی گفت: کسانی که در مورد راه های دیگر فکر می کنند یا در یک اشتباه بزرگ اند و یا به دنبال اجرای طراحی های جنگ طلبانه خود هستند. یک توافق جامع به سود همه خواهد بود و لازم است طرف های مذاکره با جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت عمل کند و واقعیات موجود را در نظر بگیرد.