عفو بین‌ الملل: حکم اعدام روحانی شیعه عربستان لغو شود/ ریاض به ارعاب شیعیان پایان دهد

عربستان,اعدام,عفو بين‌الملل

عفو بین‌الملل اعام کرد: حکم اعدام روحانی شیعه مخالف در عربستان سعودی به اتهام «نافرمانی» از پادشاه این کشور نشان دهنده اختلافات قومی است و منجر به ترغیب تظاهرات شده و باید فورا لغو شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، معاون رئیس برنامه شمال آفریقا و خاورمیانه در عفو بین‌الملل گفت: حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر بخشی از اقدامات مقامات عربستان سعودی برای سرکوب تمامی مخالفان از جمله افرادی است که از حقوق جامعه شیعیان عربستان سعودی دفاع می‌کنند.

محمد النمر برادر شیخ النمر گزارش داده که پس از صدور این حکم اعدام در دادگاه ویژه کیفری در ریاض بازداشت شده است.

دلایل و مکان بازداشت محمد النمر هنوز مشخص نیست اما گمان می‌رود که وی پس از توییت کردن درباره حکم اعدام برادرش دستگیر شده است.

معاون رئیس برنامه شمال آفریقا و خاورمیانه در عفو بین‌الملل گفت: این حکم اعدام حیرت آور علیه شیخ النمر و به دنبال آن بازداشت برادرش نشان دهنده اقدامات مقامات عربستان سعودی برای بازداشتن فعالان شیعه از دفاع از حقوق خودشان است. شیخ النمر باید آزاد شود و عربستان سعودی باید به تبعیض و ارعاب نظام‌مند جامعه شیعیان پایان دهد.

شیخ النمر یکی از منتقدان صریح اقدامات خشونت آمیز مقامات عربستان سعودی علیه مسلمانان شیعه است و ابتدا به سرقت مسلحانه و دیگر اتهامات متهم شد.

بررسی‌های عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که وی حق آزادی بیان را دارد و هیچ خشونتی مرتکب نشده است. این اتهامات وارد شده علیه وی برای تنبیه او به خاطر فعالیت‌های صلح آمیزش است.

مقام مذکور افزود: جلسه محاکمه شیخ النمر به طور جدی مخدوش بود. شاهدانی که شهادت آنها تنها مدرک علیه وی بود برای شهادت به دادگاه فرا خوانده نشدند. این مساله نقض قوانین عربستان سعودی است. شیخ النمر حتی از ابتدایی ترین حقوق برای دفاع از خود محروم بود و حتی در برخی از روندها هیچ وکیل قانونی نداشت چرا که مقامات تاریخ جلسات بررسی را به وکیل وی ابلاغ نمی‌کردند.

شیخ النمر که امام جماعت مسجد عوامیه در شهر القطیف است، از برخی بدرفتاری‌ها در طول بازداشت دو ساله‌اش نیز رنج می‌برد.

انتهای پیام

کد N542801