هشتمین دور مذاکرات ایران و 1+5 آغاز به کار کرد‎

هشتمین دور مذاکرات ایران و 1+5 در ادامه مذاکرات سه جانبه هیات های مذاکره کننده ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا ساعت 11 به وقت محلی در مقر سازمان ملل در وین آغاز شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 روز پنج شنبه به درخواست ایران و برای هماهنگی و اطلاع همه طرف‌ها از نتایج مذاکرات روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه میان هیات‌های مذاکره‌کننده ایران، آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا که در سطح وزیران خارجه، معاونان و کارشناسی برگزار شد، انجام می‌شود.

پیش از آغاز مذاکرات روز پنج شنبه سید عباس عراقچی با همتای روسی خود دیدار کرد.

همچنین معاونان وزیران خارجه 1+5 با حضور اشتون به رایزنی با یکدیگر پرداختند.

تمامی اعضای گروه 1+5 صبح پنج شنبه خود را به وین رسانده اند.

به گفته مقامات نزدیک به هیات مذاکره‌کننده ایران تصمیم برای برگزاری مذاکرات در سطح ایران و 1+5 روز سه‌شنبه اتخاد شد و از قبل این تصمیم گرفته نشده بود.

جان کری و محمدجواد ظریف روز چهارشنبه با حضور کاترین اشتون به مدت شش ساعت مذاکره کردند.

بر اساس گزارش رسانه ها، یک مقام ارشد آمریکایی روز چهارشنبه در پایان مذاکرات سه‌جانبه کری، اشتون، ظریف گفت که مذاکرات بسیار پیچیده است.

وی که نخواست نامش فاش نشود، با بیان این که مذاکرات "بسیار پیچیده" است و جزئیات فوق‌العاده زیاد است، افزود: توافق احتمالی دارای ضمایم بسیار زیادی خواهد بود.

این مقام آمریکایی با تکرار این مطلب که مذاکرات فعلی یک فرصت تاریخی است مدعی شد که ایران تصمیم به استفاده از این موقعیت تاریخی بگیرد.

وی در ادامه گفت: می‌توانیم راهی برای رسیدن به یک توافق قابل‌راستی‌آزمایی را متصور باشیم که هم نگرانی‌های جامعه بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای ایران را مرتفع کند و در عین حال برای مردم ایران فرصت‌های اقتصادی بیشتری فراهم کرده و به انزوا (ایران) پایان دهد.

انتهای پیام

کد N542780