مدیر بخش همکاری های بین المللی خبرگزاری ترند:

زمینه همکاری رسانه‌ای ایران و آذربایجان در بحث فروش خبر فراهم است

سیاست خارجی

مهمترین بخش خبرگزاری ترند در واقع تحلیل اخبار روز دنیا بویژه با موضوع اقتصادی است، مارکتینگ این خبرگزاری نیز در این زمینه راه اندازی شده و اخبار و تحلیلهای تولیدی را برای مخاطبان عضو و دارای قرارداد ارائه می دهیم.

مدیر بخش همکاری های بین المللی خبرگزاری "ترند" کشور جمهوری آذربایجان با تاکید بر لزوم افزایش همکاری های رسانه ای بین خبرگزاری های آذری و ایران گفت: رسانه های دو کشور می توانند در زمینه اقتصادی بویژه مارکتینگ فروش خبر به منابع خارجی همکاری های مشترکی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به باکو، الچین حسن اف شامگاه چهارشنبه در بازدید هیئت رسانه ای ایران از این خبر گزاری و نشست مشترک توسعه همکاری های خبری افزود: در حال حاضر با دو خبرگزاری در ایران همکاری نزدیکی داریم که در این همکاری زمینه های اقتصادی به دلیل علاقمندی دو طرف می تواند مد نظر قرار گیرد.

وی در تشریح جزئیات زمینه های اقتصادی مشترک تصریح کرد: ما همانند سایر رسانه ها می توانیم در زمینه تولید بولتن خبری مشترک همکاری های نزدیکی داشته باشیم، این کار را هم اکنون با رسانه های مطرح دنیا از جمله رویتر انجام می دهیم.

مدیر بخش همکاری های بین المللی خبرگزاری "ترند" کشور جمهوری آذربایجان با تاکید بر اینکه اگر پیشنهادی در این زمینه ارائه شود، آماده همکاری خواهیم بود، ادامه داد: زمینه فعالیت این خبرگزاری بیشتر اقتصادی و سیاسی است و یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین خبرگزاری داخلی محسوب می شود.

وی با اشاره به فعال بودن بخش های زبان آذری، انگلیسی، روسی، عربی و فارسی در این خبرگزاری عنوان کرد: مهمترین بخش خبرگزاری ترند در واقع تحلیل اخبار روز دنیا بویژه با موضوع اقتصادی است، مارکتینگ این خبرگزاری نیز در این زمینه راه اندازی شده و اخبار و تحلیلهای تولیدی را برای مخاطبان عضو و دارای قرارداد ارائه می دهیم.

حسین اف تبلیغ اعضا طرف قرارداد را نیز یکی از زمینه های فعالیتی این خبرگزاری برشمرد و بیان داشت: هم اکنون 90 درصد اخبار تولیدی در خبرگزاری ترند، پولی و به صورت اشتراکی است.

وی بیشترین اخبار و تحلیل های منتشر شده در این زمینه را اقتصادی، نفت و گاز، ساختمان، عمرانی و.... دانست و افزود: ما خبرگزاری هستیم سایت نیستیم بنابراین فروش خبر و قبول آگهی داریم و اخبار تخصصی را به افراد و سازمانهایی که علاقمند هستند می فروشیم. البته در کنار آن بخش عمومی و اخبار عادی بدون هزینه نیز برای مخاطبان داریم.

این مسئول آذری با بیان اینکه امروزه تمام خبرگزاری معتبر دنیا به این عرصه وارد شده اند، تاکید کرد: باید تعاملات منطقه ای و فیمابین در زمینه اقتصادی بین خبرگزاری ها شکل بگیرد، "ترند" نیز در این خصوص آماده همکاری با خبرگزاری داخلی کشور ایران است.

وی اساس کار خبرگزاری ترند را اقتصادی برشمرد و عنوان کرد: با توجه به بررسیهای صورت گرفته متوجه شدیم که اخبار اقتصادی منطقه بیشترین نیاز خبری کشورهای مختلف دنیا است، بنابراین حوزه کاری خود را اخبار اقتصادی با ایجاد مارکتینگ تعیین کردیم، علاوه براین اخبار اقتصادی از فروش ویژه ای برخوردار است.

حسین اف مهمترین بحث در تبدیل خبرگزاری به مارکتینگ را تغییر سبک خبرنویسی و توسعه اخبار انگلیسی عنوان کرد و بیان داشت: ما با همکاری سازمانهای خبری دنیا خبرنگاران خود را با استانداردهای روز و آموزشهای نوین تربیت کردیم و در این زمینه اولین خبرگزاری بودیم که گام برداشتیم.

وی با تاکید بر اینکه برای فروش خبر به این دو اصل نیاز داریم، افزود: البته این خبرگزاری 15 سال پیش نیز از طریق خبرگزاری های معتبر دنیا اقدام به فروش خبر می کرد اما سیستم کاملی نبود بنابراین با برنامه ریزی لازم تلاش کردیم سیستم بهتر و پردرآمدتری را تعریف کنیم و مخاطبان و مشتریان بیشتری داشته باشیم.

حسین اف فیلتر شدن بخش فارسی این خبرگزاری در ایران را از جمله مشکلات این رسانه و رکود این بخش عنوان کرد و با بیان اینکه این نشان می دهد که اهداف رسانه ای ما مد نظر قرار نگرفته است، ادامه داد: اولویت ما الان به دلیل فیلتر بخش فارسی انتشار اخبار ایران به صورت انگلیسی است.

وی با تاکید بر اینکه این اخبار را به صورت درست و با امانت داری منتشر می کنیم، گفت: نفت و گاز، اخبار اقتصادی و بانکی و حمل و نقل بیشترین حجم خبری این خبرگزاری از ایران است.

حسن اف با اشاره به راه اندازی دفتر خبرگزاری ترند در تهران عنوان کرد: اعلام کرده ایم که حاشیه خبرهای داخل ایران برای ما در اولویت نبوده و پوشش صرف خبری مد نظر ماست.

کد N542587