دادگاه آمریکایی ایران را به دلیل نقش دادن در انفجار بیروت ۴۵۴ میلیون دلار جریمه کرد

تسنیم نوشت:

یک دادگاه در آمریکا با طرح اتهام‌های بی‌پایه علیه ایران در ارتباط با نقش‌آفرینی در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در بیروت ایران را به پرداخت ۴۵۴ میلیون دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد.

یک قاضی فدرال در واشنگتن با طرح ادعاهایی بی‌پایه درباره دخالت ایران در بمب‌گذاری مقر تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت در سال 1983، ایران را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد.
نشریه نیوزویک ساعاتی پیش در بامداد روز پنجشنبه گزارش داد «رویس لمبرث»، قاضی دادگاهی در واشنگتن با بیان اینکه این بمب‌گذاری اقدامی «شیطانی و بی‌رحمانه و با هدف کشتار، تخریب و تخریب عاطفی» بوده است به 62 نفر از خویشاوندان 6 نفر از تفنگداران و 2 نیروی امداد پزشکی کشته شده در این حادثه 454 میلیون دلار اهدا کرد.
بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در 23 اکتبر سال 1983 در بیروت اتفاق افتاد که در جریان آن 241 نظامی آمریکایی و 58 نظامی فرانسوی جان باختند. در این بمبگذاری حدود هزار کیلوگرم مواد منفجره با کامیون به داخل مقر تفنگداران نیروی دریایی منتقل و منفجر شد.
با آنکه جهاد اسلامی مسئولیت انجام این حمله را به عهده گرفت، آمریکا ایران را به دخالت در این بمب‌گذاری متهم می‌کند.
پرونده مربوط به این موضوع در دادگاه‌های آمریکا از سال 2010 به جریان افتاده است. در این زمان خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری بیروت، بر اساس ادعاهای بی‌پایه مقامات این کشور هنگامی که متوجه شدند اموال بانک مرکزی ایران در حسابی در «سیتی‌بانک» در نیویورک نگه‌داری می‌شود خواستار دریافت غرامت از ایران شدند.
در ماه سپتامبر سال 2013 دادگاهی فدرال در نیویورک تحت نظر قاضی «کاترین فارست» به نفع خانواده های قربانیان رای داد.
بانک مرکزی ایران همان سال درخواست تجدید نظر و استدلال کرد که این حکم ناقض تعهدات آمریکا براساس معاهده 1955 با ایران است. بانک مرکزی پس از رد این تجدید نظر اکنون می تواند به دیوان عالی آمریکا رجوع کند.
حکم قاضی «کاترین فارست» به دولت آمریکا همچنین اجازه می داد یک برج بزرگ متعلق به بنیاد علوی و شرکت آسا را مصادره کند و به فروش بگذارد.
ساختمان 36 طبقه بنیاد علوی در خیابان پنجم منهتن نیویورک قرار دارد که از محلات مجلل این شهر است. همه حساب‌های بانکی مرتبط با این برج نیز مصادره شده است.
روزنامه نیوزویک گزارش داده حکم صادر شده در روز چهارشنبه علاوه بر غرامت‌های پیشینی است که از ایران دریافت شده است.

 

23123

 

کد N542524