ملاقات سفیر ایران با رییس پارلمان اسلوونی

سفیر ایران در اسلوونی، روز چهارشنبه در لوبلیانا با دکتر میلان برگلز، رییس پارلمان اسلوونی در محل پارلمان این کشور ملاقات و درباره مسائل و همکاری‌های دوجانبه، مناسبات جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپایی و موضوعات مهم بین‌المللی بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی درزی رامندی، سفیر کشورمان در این دیدار، ضمن تبریک به مناسبت انتصاب برگلز به سمت رییس پارلمان اسلوونی اظهار کرد: یکی از اولویت‌های اصلی اینجانب به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی، تداوم و تقویت روابط خوب پارلمانی بین دو کشور و یافتن زمینه‌های مشترک جهت تفاهم هر چه بیشتر بین پارلمان‌های دو کشور است.

او با اشاره به سفر اردیبهشت‌ماه یانکو وبر، رییس پیشین پارلمان اسلوونی به جمهوری اسلامی ایران در رأس یک هیأت پارلمانی – بازرگانی و ملاقات‌های خوب صورت گرفته در این سفر افزود: خوشبختانه مناسبات پارلمانی به عنوان پشتوانه مردمی مناسبات سیاسی دو کشور در سطح بالایی قرار داشته و انجام سفر مزبور تجلی این روابط خوب بود.

رامندی با تشریح روند دیدار مقامات پارلمانی دو کشور و ضرورت تداوم این رفت و آمدها در بالاترین سطوح افزود: از آنجا که پارلمان جدید اسلوونی تشکیل شده است، امیدواریم تا هر چه سریع‌تر شاهد تشکیل مجدد گروه دوستی بین دو کشور در پارلمان اسلوونی و انتخاب رییس جدید گروه دوستی باشیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا هم‌چنین به دیدار مهم رییسان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اشاره کرده و خاطرنشان کرد: علاوه بر مناسبات دوجانبه، رایزنی پیرامون مسائل مهم منطقه‌یی و بین‌المللی نیز حائز اهمیت فراوان است؛ با توجه به تحولاتی که امروزه در صحنه‌های جهانی از جمله مسأله تروریزم و افراط‌گرایی، شاهد آن هستیم، گفت‌وگو و رایزنی در جهت مقابله با این پدیده های شوم، اهمیت فراوانی دارد.

وی گفت: ایران و اروپا جدای برخی دیدگاه‌های متفاوت، دارای منافع مشترک در بسیاری از حوزه‌ها از جمله مبارزه با تروریزم و افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر و هم‌چنین همکاری‌های تجاری هستند و بنابراین رایزنی‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است.

در ادامه این دیدار، دکتر میلان برگلز، رییس پارلمان اسلوونی، ضمن تشکر و قدردانی از ارسال پیام تبریک رسمی دکتر لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، به سفر اخیر یانکو وبر، رییس پیشین پارلمان اسلوونی در رأس یک هیأت اقتصادی به کشورمان اشاره کرد و گفت: ما برای دیدارها و نتایج این سفر، ارزش بسیار زیادی قائل هستیم.

او با اشاره به روابط خوب و نمونه دو کشور، تصریح کرد: امیدواریم هر چه سریع‌تر با عبور از بحران اقتصادی، روابط اقتصادی را به سطح مطلوب و حجمی که متناسب با ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور و روابطی که ما خواهان آن هستیم، برسانیم.

میلان برگلز هم‌چنین به تحولات کنونی خاورمیانه اشاره و بر اهمیت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و تأثیرگذار در منطقه به ویژه در مبارزه علیه تروریزم تأکید کرد.

وی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران گفت: امیدواریم مذاکرات جاری هسته‌ای ایران و 1+5 به حصول توافق بینجامد، چرا که این امر توسعه مناسبات ایران با اتحادیه اروپایی را به‌دنبال خواهد داشت.

او با مهم توصیف کردن توسعه روابط با ایران به عنوان کشوری با تمدن دیرینه و غنی، تأکید کرد: فرصت‌های بسیار زیادی در جهت گسترش مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها وجود دارد و باید از این فرصت‌ها استفاده کرد.

رییس پارلمان اسلوونی در پایان، بر اهتمام جهت ایجاد زمینه فعالیت‌های مجدد گروه دوستی پارلمانی دو کشور با توجه به تشکیل پارلمان جدید اسلوونی تأکید کرد.

انتهای پیام

کد N542423