واکنش چین به اظهار نظرهای مقامات تایوان در مورد هنگ کنگ

جمهوري چين

نهاد ارشد مسئول امور تایوان در چین آنچه را که اظهار نظرهای "غیر مسئولانه" مقامات تایوانی در باره اعتراضات اخیر در هنک کنگ خواند محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ما یینگ - جئو، رئیس منطقه تایوان، اخیرا از اعتراضات در هنگ کنگ ابراز حمایت کرد و چند روز پیش از چین خواست به سوی دموکراسی حرکت کند.

ما یینگ - جئو از سال 2008 که به ریاست تایوان رسید تا کنون، چند مورد توافق اقتصادی و تجاری مهم با پکن امضا کرده اما تایوان تا کنون تمایل چندانی برای مذاکرات سیاسی با چین کمونیستی نشان نداده است.

بالغ بر دو هفته است که اعتراضات هنگ کنگی ها نسبت به محدودیت های چین در این منطقه در خصوص انتخاب رهبر آن در سال 2017 جریان داشته است.

فان لیکینگ، سخنگوی دفتر امور تایوان در چین در اظهاراتی گفت:‌ چین قاطعانه با اظهار نظرات مقامات تایوان درباره نظام سیاسی هنگ کنگ یا چین مخالف است .

وی در یک کنفرانس خبری طی امروز(چهارشنبه) گفت:‌ طرف تایوانی نباید در باره این مسائل اظهارات غیرمسوولانه مطرح کند.

وی افزود: ثمره های توسعه صلح‌آمیز روابط چین با تایوان به آسانی به دست نیامده اند و نیازمند توجهی استثنایی هستند. تایوان باید اقدامات بیشتری که به نفع توسعه صلح‌آمیز روابط دو طرف باشد انجام دهد نه اقداماتی برخلاف آن .

فان خاطر نشان کرد : چین و تایوان وارد مسیر های متفاوتی در زمینه توسعه سیاسی شده اند و چین به انتخاب های تایوان احترام می گذارد.

وی افزود: چین هیچ تمایلی به اظهار نظر درباره مسیر توسعه سیاسی تایوان و تاثیر آن بر ثبات در توسعه اقتصادی ،‌اجتماعی و سیاسی ندارد .

فان این اظهار نظر را در اشاره به اعتراضاتی که تبدیل به بخشی عادی از زندگی درتایوان شده اند مطرح کرد. وی در عین حال گفت: ما امیدوار هستیم تایوان به آرمان ها و انتخاب های 1/3 میلیارد مردم چین احترام بگذارد.

انتهای پیام

کد N542393