رامندی در دیدار با رئیس پارلمان اسلوونی:

ایران و اروپا جدا از برخی دیدگاه های متفاوت در بسیاری از حوزه‌ها منافع مشترک دارند

سیاست خارجی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی گفت: ایران و اروپا جدا از برخی دیدگاه‌های متفاوت، دارای منافع مشترک در بسیاری از حوزه ها از جمله مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و همچنین همکاری‌های تجاری هستند، لذا رایزنی های فی‌مابین از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی درزی رامندی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی، روز چهارشنبه در لوبلیانا با  میلان برگلز رئیس پارلمان اسلوونی در محل پارلمان این کشور ملاقات و در خصوص مسائل و همکاری های دوجانبه، مناسبات جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپایی و موضوعات مهم بین المللی بحث و تبادل نظر کرد.

سفیر کشورمان در این دیدار، ضمن تبریک به مناسبت انتصاب آبرگلز به سمت رئیس پارلمان اسلوونی اظهار داشت: یکی از اولویت های اصلی اینجانب به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی، تداوم و تقویت روابط خوب پارلمانی بین دو کشور و یافتن زمینه های مشترک جهت تفاهم هر چه بیشتر بین پارلمان های دو کشور می باشد.

وی با اشاره به سفر اردیبهشت ماه یانکو وبر رئیس پیشین پارلمان اسلوونی به جمهوری اسلامی ایران در رأس یک هیأت پارلمانی – بازرگانی و ملاقات های خوب صورت گرفته در این سفر افزود: خوشبختانه مناسبات پارلمانی به عنوان پشتوانه مردمی مناسبات سیاسی دو کشور در سطح بالایی قرار داشته و انجام سفر مزبور تجلی این روابط خوب فی مابین بود.

رامندی با تشریح روند دیدار مقامات پارلمانی دو کشور و ضرورت تداوم این رفت و آمدها در بالاترین سطوح افزود: از آنجا که پارلمان جدید اسلوونی تشکیل شده است، امیدواریم تا هر چه سریعتر شاهد تشکیل مجدد گروه دوستی بین دو کشور در پارلمان اسلوونی و انتخاب رئیس جدید گروه دوستی باشیم.

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا همچنین به دیدار مهم رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اشاره  و خاطرنشان کرد: علاوه بر مناسبات دوجانبه، رایزنی پیرامون مسائل مهم منطقه ای و بین المللی نیز حائز اهمیت فراوان است؛ با توجه به تحولاتی که امروزه در صحنه های جهانی از جمله مسأله تروریسم و افراط گرایی، شاهد آن هستیم، گفتگو و رایزنی در جهت مقابله با این پدیده های شوم، اهمیت فراوانی دارد.

وی گفت: ایران و اروپا جدای برخی دیدگاه های متفاوت، دارای منافع مشترک در بسیاری از حوزه ها از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر و همچنین همکاری های تجاری هستند و لذا رایزنی های فی مابین از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 در ادامه این دیدار، میلان برگلز رئیس پارلمان اسلوونی، ضمن تشکر و قدردانی از ارسال پیام تبریک رسمی دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، به سفر اخیر یانکو وبر رئیس پیشین پارلمان اسلوونی در رأس یک هیأت اقتصادی به کشورمان اشاره کرد و گفت: ما برای دیدارها و نتایج این سفر، ارزش بسیار زیادی قائل هستیم.

رئیس پارلمان اسلوونی با اشاره به روابط خوب و نمونه دو کشور، تصریح کرد: امیدواریم هر چه سریعتر با عبور از بحران اقتصادی، روابط اقتصادی فی مابین را به سطح مطلوب و حجمی که متناسب با ظرفیت های اقتصادی دو کشور و روابطی که ما خواهان آن هستیم، برسانیم.

میلان برگلز همچنین به تحولات کنونی خاورمیانه اشاره و بر اهمیت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و تأثیر گذار در منطقه به ویژه در مبارزه علیه تروریسم تأکید کرد.

وی پیرامون برنامه هسته ای ایران گفت: امیدواریم مذاکرات جاری هسته ای ایران و 1+5 به حصول توافق بیانجامد، چرا که این امر توسعه مناسبات ایران با اتحادیه اروپایی را بدنبال خواهد داشت.

وی با مهم توصیف کردن توسعه روابط با ایران به عنوان کشوری با تمدن دیرینه و غنی، تأکید کرد: فرصت های بسیار زیادی در جهت گسترش مناسبات دو کشور در همه زمینه ها وجود دارد و باید از این فرصت ها استفاده کرد.

رئیس پارلمان اسلوونی در پایان، بر اهتمام جهت ایجاد زمینه فعالیت های مجدد گروه دوستی پارلمانی دو کشور با توجه به تشکیل پارلمان جدید اسلوونی تأکید کرد.