همایش نیایش برای صلح عادلانه

ترکمان: مشکل جوامع امروز متفاوت دیدن حقیقت است

سیاسی

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: ما باید جوامع بشری را یکدل کنیم و به آن‌ها بفهمانیم که یک خدا در جهان است که اگر این فکر به وجود بیاید و همه حقیقت را به یک شکل ببینند مشکلات حل می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابوذر ابراهیمی ترکمان عصر چهارشنبه در همایش «نیایش برای صلح عادلانه در جهان» که از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور نخبگان، رهبران و اندیشمندان از ادیان توحیدی در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد با بیان این که یکی از مشکلات همیشگی بشر بحث تشخیص امنیت است اظهار کرد: تمامی دوستان می‌دانند که در فلسفه وقتی چیزی با نفس‌الامر مطابقت داشته باشد به آن می‌گویند حقیقت و اگر با نفس‌الامر متفاوت باشد حقیقت نیست. یکی از مشکلاتی که در جوامع مسلمانان به وجود آمده همین ندیدن حقیقت است و حقیقت به نوعی برای انسان‌ها پنهان شده است.

او ادامه داد: به دلیل ندیدن حقیقت است که یک سری از انسان‌ها به نام خدا آدم می‌کشند و یک سری از انسان‌ها هم در راه خدا جان می‌دهند. مگر ما چند خدا داریم که این‌گونه از حقیقت فاصله گرفته‌ایم. انسان‌ها با زبان از خدا سخن می‌گویند ولی به شدت از خدا فاصله دارند. مرحوم نراقی در جامع‌السادات یک نکته‌ای دارد و آن نکته این است که ایشان می‌گوید اگر بخواهیم اخلاق در جامعه عملیاتی و حل شود باید مساله ربط را حل کنیم و اگر ربط حل شود اخلاق هم درست می‌شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: در حدیثی که از پیامبر نقل شده یک سری از علما این تعبیر را از آن دارند که پیامبر از خداوند درخواست کرده که راه درست را به انسان‌ها نشان بدهد و انسان‌ها بدانند که چه چیزی به خداوند وابسته است و چه چیزی اساسا به خدا وابسته نیست و باعث انحراف انسان‌ها می‌شود.

ترکمان در پایان تصریح کرد: من فکر می‌کنم مشکل اساسی دنیای ما این است که حقیقت را گم کرده‌ایم. وضعیت امروز جهان و نگاهی که داعش، بوکوحرام و نحله‌های انحرافی از صلح دارند این است که انسان را در زیر پاهای خودشان لگدمال می‌کنند. مشکل دین ندیدن حقیقت است و این یک مشکل بسیار جدی است که باید با آن مقابله کنیم و بر روی افکار انسان‌ها کار کنیم که دچار تردید نشوند که اگر تردید ایجاد شود به سادگی از بین نمی‌رود.

انتهای پیام

کد N542376