همایش نیایش برای صلح عادلانه

حائری شیرازی: رکن اساسی امنیت بازداشتن افراد از تجاوز به یکدیگر است

سیاسی

یک عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مشکل اهل عالم این است که می‌خواهند با یک رکن امنیت کار کنند. رکن اساسی امنیت بازداشتن افراد از تجاوز به یکدیگر است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله حائری شیرازی، استاد حوزه و اخلاق عصر چهارشنبه در همایش «نیایش برای صلح عادلانه در جهان» که از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور نخبگان، رهبران و اندیشمندان از ادیان توحیدی در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: مسلما مساله صلح خودش موضوعیت ندارد. صلح برای صلح نیست. صلح برای امنیت است و به آن چه اهمیت داده می‌شود این است که از طریق صلح به امنیت و توسعه پایدار برسیم.

او تصریح کرد: یکی از مقدمات امنیت، صلح است و امنیت دو رکن دارد. یکی این که "الف" قدرت بازدارندگی در مقابل "ب" را داشته باشد و "ب" هم قدرت بازدارندگی در مقابل "الف" را داشته باشد و دلیل این که در جهان این همه سلاح تولید می‌شود همین مساله امنیت و بازدارندگی است. پس رکن امنیت در جوامع ضروری است.

نماینده ولی فقیه در شیراز افزود: اما صلح فقط در امنیت خلاصه نمی‌شود بلکه برتر از بازدارندگی این است که "الف" هرچقدر که قدرت داشته باشد به خود اجازه تجاوز به دیگری را ندهد. مشکل اهل عالم این است که می‌خواهند با یک رکن امنیت کار کنند. رکن اساسی امنیت بازداشتن افراد از تجاوز به یکدیگر است.

حائری شیرازی خاطرنشان کرد: در جهان امروز توسعه و امنیت پایاپای هم رشد نکرده‌اند، هرچه توسعه بیش‌تر شد امنیت کم‌تر شد چون خطای انسان‌ها در توسعه کم شد تخریب بیش‌تر شد و در نتیجه امنیت از بین رفت. دانش بشری در مساله امنیت فقط در جهت مسلح شدن بوده ولی ادیان درصدد خلع سلاح هستند.

وی ادامه داد: خلع سلاح افراد و کشورهای ناصالح جزء مقدمات صلح پایدار است. آن چیزی که صلح و امنیت را پایدار می کند این است که هرکس جلوی سلاح ناسالم را بگیرد. دین آمده که انسان را به سعادت برساند. اگر همه بخواهند قدرت را داشته باشند ولی مراعات همدیگر را نکنند دیگر امنیتی نیست.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: در اسلام به افراد می‌گویند که مقتدر باشید اما حق تهدید هیچ‌کسی را ندارید، تمدن بشری می‌خواهد دانش منهای دین داشته باشد و نتیجه آن شده این مسابقه تسلیحاتی و تضادهایی است که می‌بینیم. باید در تمدن علم منهای دین تجدیدنظر کنیم و بازبینی در خود داشته باشیم. دین را باید از مسجد به دارالعماره، سازمان ملل و زندگی انسان‌ها و دانشگاه‌ها ببریم.

حائری شیرازی ادامه داد: توصیه من این است که قبل از این که از توسعه صحبت کنیم از امنیت سخن بگوییم و حلقه مفقوده امنیت جز با بازگشت به دین میسر نمی‌شود. من از تمامی ادیان تقاضا می‌کنم که برروی مشترکات تاکید کنند. ما خدای مشترک داریم و باید این خدا را در کتاب‌ها و دانشگاه‌ها وارد کنیم. ما بهشت و جهنم مشترک داریم و باید از آن در تربیت کودکان، معاملات و روابط اجتماعی بهره ببریم. انسانیت می‌تواند قبل از ادیان مطرح شود.

او در پایان گفت: اگر کسی انسان نشده بخواهد مسلمان شود بهتر از داعش از آن درنمی‌آید. مشکل داعش نبود انسانیت است. کسانی که انسانیت آن‌ها قبل از اسلام باشد برای اسلام افتخار هستند و کسانی که انسانیت آن‌ها قبل از مسیحیت‌شان باشند نیز برای دین مسیح افتخار هستند. آزادی‌خواهان عالم همه انسان‌های خوبی هستند. آن‌هایی که حقوق بشر را نیز نوشته‌اند انسان‌های خوبی هستند و به دنبال انسانیت‌اند. شما هم دنباله روی آن‌ها باشید.

انتهای پیام

کد N542363