در واکنش به اظهارات وزیر خارجه عربستان؛

ولایتی: ایران همواره از دوستان خود در منطقه حمایت خواهد کرد

سیاسی

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: ایران دست از مقابله با تروریسم و حمایت از دوستان خود در منطقه برنخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی در دیدار عصر چهارشنبه خود با معاون نخست‌وزیر ویتنام که در محل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در رابطه با اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان در قبال ایران گفت: آن چه مسلم است جمهوری اسلامی ایران راه حقه خود را در سیاست خارجی دنبال خواهد کرد و در این زمینه تحت تاثیر این‌گونه سخنان قرار نخواهد گرفت.

او ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در سال‌های متمادی پس از انقلاب اسلامی گام‌های مثبتی را در عرصه سیاست خارجی برداشته است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع اظهار کرد: در حال حاضر ایران به عنوان متنفذترین و قوی‌ترین کشور منطقه شناخته می‌شود و دوست و دشمن بر این امر معترف هستند. هم‌چنین ایران همواره از دوستان خود در منطقه مانند عراق، سوریه، لبنان و فلسطین حمایت می‌کند و از همه مهم‌تر این که با تروریسم نیز به مقابله خواهد پرداخت.

وی با بیان این که کشورهایی که به تبعیت از آمریکا و اسراییل از تروریسم در منطقه حمایت می‌کنند سرانجام متوجه اشتباه خود خواهند شد تاکید کرد: این تروریسم روزی به خود آن‌ها نیز صدمه خواهد زد و همان طور که در موارد دیگر نیز دیدیم هرکسی که از گروه‌های تروریستی در منطقه حمایت کند و زمینه را برای اقدام‌های آن‌ها فراهم کند در نهایت ضرر اقدامات آن‌ها به خودش خواهد رسید.

ولایتی گفت: در هر حال جمهوری اسلامی ایران راه اصولی خود را در زمینه درپیش گرفتن سیاست مستقل ادامه خواهد داد و با سلطه بیگانگان در منطقه نیز مقابله خواهد کرد و دفاع از تمامیت ارضی کشورهای منطقه به‌خصوص کشورهای دوست خود را نیز در اولویت قرار خواهد داد.

هم‌چنین ولایتی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با دیدارش با معاون نخست‌وزیر ویتنام خاطرنشان کرد: این گفت‌وگوها مثبت و ارزشمند بود و طبق استنباط من دولت ویتنام مایل است روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران توسعه دهد و متقابلا ایران نیز این خواسته را دارد.

وی با اشاره به برخی مسائل موجود میان ویتنام و ایران افزود: مشکل بانک مرکزی یکی از مسائلی بود که در این دیدار مطرح شد و آن‌ها هم قول دادند این موضوع را در گفت‌وگوهایی که بین مقام بانکی آن‌ها و مقام های بانکی ما صورت می‌گیرد حل کنند. به هر حال همکاری میان ایران و ویتنام چه در حوزه روابط دوجانبه و چه در حوزه بین‌المللی استمرار خواهد یافت.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با اشاره به حمایت ویتنام از جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: این کشور همواره از جمهوری اسلامی ایران در بحث حقوق بشر و موضوع هسته‌ای حمایت کرده و خواهد کرد و ما نیز در قبال آن‌ها همین موضع را داشته‌ایم.

ولایتی با اشاره به حجم مبادلاتی میان ایران و ویتنام افزود: دو کشور موارد مشترک زیادی دارند و ما امیدوار هستیم که به سمتی پیش برویم که حجم روابط ایران و ویتنام که در حال حاضر اندکی بیش از 200 میلیون دلار است به چندین برابر افزایش یابد زیرا ما آمادگی‌های لازم را در هر دو کشور مشاهده می‌کنیم و به امید خدا با برداشته‌ شدن برخی موانع موجود شاهد افزایش مبادلات دو کشور خواهیم بود.

انتهای پیام

کد N542308