قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری قوه قضاییه:

تنها راه مواجه با آسیب‌های اجتماعی، برخورد قضایی نیست

قوه قضاييه,پيشگيري از وقوع جرم

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: ترکیب نگاه قضایی و دانشگاهی نگاه مدیریتی صحیحی را در جهت تحقق اهداف پیشگیری ایجاد می‌کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی امیری‌اصفهانی به جایگاه انسان و حفظ کرامت انسانی در مبانی دینی و قانونی کشور اشاره و بیان کرد: این موضوع در تمامی برنامه‌ها و برنامه‌ریزی‌های این معاونت پیگیری می‌شود.

وی به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی پرداخت و گفت: یکی از وظایف مهم قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی است که انجام این وظیفه به منظور حفظ جایگاه انسان و حفظ کرامت انسانی است.

وی گفت: همه ما وظیفه داریم تلاش کنیم تا به سمت جامعه سالم و عاری از آسیب‌های اجتماعی حرکت کنیم که این حرکت نیز باید مبتنی بر اصول علمی انجام شود. چشم انداز و هدف معاونت نیز پایین آوردن شاخص‌های جرم، ارتقای ارزش‌های اسلامی و سوق دادن جامعه به سمت جامعه سالم است و فرمایشات مقام معظم رهبری نیز در خصوص پیشگیری تاکید بر رویکردی کاملا علمی و مبتنی بر مشارکت اجتماعی است.

وی با توجه به حضور علما و نخبگان در انجمن‌های علمی بیان کرد: به‌طور طبیعی مجموعه‌هایی که متشکل از علما و نخبگان هستند باید مورد توجه قوه قضاییه باشد که در این معاونت این دیدگاه وجود دارد و به همین منظور این همکاری مشترک شکل گرفته است.

امیری‌اصفهانی گفت: برخورد قضایی با جرائم و آسیب‌های اجتماعی تنها راه مواجه با این مسئله نیست و سایر روش های علمی نیز می تواند راهگشا باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم بتواند از ظرفیت های انجمن های علمی به‌خصوص انجمن علمی روانشناسی ایران در راستای دستیابی به اهداف پیشگیری استفاده نماید.

امیری‌اصفهانی اظهار کرد: ترکیب نگاه قضایی و دانشگاهی می‌تواند نگاه مدیریتی صحیحی را در جهت تحقق اهداف پیشگیری ایجاد کند.

وی همچنین از انجمن روانشناسی درخواست کرد که در تدوین سیاست‌های پیشنهادی برنامه ششم با معاونت همکاری داشته باشد.

قائم‌مقام معاونت همچنین از تلاش‌های اداره کل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی به دلیل برقرای ارتباط با انجمن های علمی و انجام فعالیت های پیشگیرانه مبتنی بر رویکردهای علمی تقدیر کرد.

در پایان نیز سند سه جانبه‌ای درخصوص برگزاری پنجمین کنگره سالانه روانشناسی بین اداره کل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی، مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و انجمن علمی روانشناسی ایران امضا و مبادله شد.

انتهای پیام

کد N542287