فرمانده سابق ناتو: بزرگترین تهدید برای آمریکا انزواگرایی است

آمريكا,ناتو

فرمانده کل پیشین نیروهای ناتو در اروپا گفت، بزرگترین تهدید برای امنیت ملی آمریکا کاهش بودجه یا کاهش تعداد نیروهای ارتش نیست بلکه خروج و انزواگرایی این کشور از باقی دنیا است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، آدمیرال جیمز استاوریدیس، فرمانده کل پیشین نیروهای ناتو در اروپا در مذاکراتی با آدمیرال جاناتان گرینرت، فرمانده عملیا‌ت‌های دریایی آمریکا حول محور امنیت دریایی که در «مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» برگزار شد، گفت: بزرگترین تهدید برای آمریکا انزواگرایی و ناکامی از جهان است که باعث کناره‌گیری‌ از باقی جهان شده است.

آدمیرال استاوریدیس با سخنان آدمیرال گرینرت که در آن گفته بود بزرگترین تهدید برای امنیت آمریکا عدم حضور و کاهش بودجه است، مخالفت کرده و گفت: واقعاً فکر می‌کنم سئوال این نیست که نیروی دریایی چقدر بزرگ است و تعهد کلی فعالیت‌های دریایی چیست؟ بلکه سوال اصلی برای آمریکا این است که آیا ما خودمان را با انزواگرایی هماهنگ می‌کنیم؟

با گذشت بیش از یک دهه مشارکت در جنگ‌های برون‌مرزی، بسیاری از نظرسنجی‌های صورت گرفته به بیزاری و خستگی شدید عموم مردم آمریکا و برخی از رهبرانشان نسبت به جنگ اشاره کردند؛ مسئله‌ای که برخی منتقدان آن را به عنوان سیر انزواگرایی تلقی می‌کنند.

به علاوه تعهد کنونی برای کاهش بودجه که مستلزم کاهش تقریباً 500 میلیارد دلار از بودجه دفاعی طی 10 سال است، چالش‌های بزرگی را برای تمامی شاخه‌های ارتش آمریکا ایجاد کرده است.

به گفته آدمیرال گرینرت، از ارتش خواسته شده تا به تهدیدهای به وجود آمده رو به افزایش به دنبال کاهش منابع واکنش نشان دهد.

آدمیرال گرینرت با وجود کاهش بودجه و سئوالات نسبت به تعهد آمریکا برای حفظ یک ارتش جهانی گفت: شدیداً به ارزش حضور در جهانی که امروز در آن زندگی می‌کنیم و جهانی که در آینده شاهد آن هستیم، اعتقاد دارم.

وی افزود: اگر سیاست‌گذاران تصمیم بگیرند که اقدامات مربوط به کاهش بودجه را انجام دهند، حضور دریایی آمریکا و به طور کلی توانایی‌های نیروی دریایی به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد. در نتیجه سئوال این است که می‌خواهید نیروی دریایی چقدر بزرگ باشد؟ و چقدر قدرت دریایی می‌خواهید؟ بزرگی این نیروی دریایی و قدرت آن بستگی به میزان بودجه‌ای دارد که امروز برای آن اختصاص می‌دهید.

انتهای پیام

کد N542171