گاردین گزارش داد:

نقش ایران در عراق حیاتی است/ اهمیت حضور سردار سلیمانی برای حفاظت بغداد

ایران در جهان

یک روزنامه غربی در گزارشی با اشاره به اهمیت حضور سردار سلیمانی برای حفاظت بغداد تاکید کرد که نقش ایران در عراق حیاتی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، گاردین در مطلبی با اشاره به تصویر جدید سردار قاسم سلیمانی در عراق نوشت این عکس نادر از وی که به طور حرفه ای نیز گرفته شده است، نشان می دهد که ایران همچنان محبوبیت و عمومیت زیادی در عراق دارد و نقش ایران در عراق به نوعی ضروری و حیاتی است.

این روزنامه انگلیسی در ادامه این مطلب نوشت ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران یکی از نقش های کلیدی را در عراق علیه داعش بازی می کند و به طور معمول اطلاعات بسیار کمی از وی و عملیات هایش در دست است اما عکس جدید از  این مرد 50 ساله که چفیه انقلابی را به دور گردن خود انداخته است، نشان می دهد که استراتژی تهران در مقابله با داعش تغییر کرده است و نقش بسیار زیادی را برای مقابله با داعش در عراق و سوریه دارد.

در ادامه این گزارش آمده است که تصاویر جدید از قاسم سلیمانی نشان دهنده تغییر استراتزی تهران در مقابله با داعش بوده که اخیرا بخشهایی از عراق و سوریه را اشغال کردند.

به نوشته گاردین، قاسم سلیمانی نقش بسیار زیادی را در متوقف کردن داعش دارد. بحران عراق ممکن است اتحادی را بین ایران و آمریکا ایجاد کند اما این دو کشور بر سر کشور سوریه به شدت اختلاف نظر دارند و بسیاری از تحلیلگران نیز بر این باورند که بسیار بعید است این ائتلاف شکل گیرد.

این روزنامه انگلیسی خاطر نشان می کند از جاییکه بسیاری از شهروندان عراق شیعه هستند، برای ایران همسایه غربی از اولویت بالایی برخودار است.

گاردین ادعا می کند بعد از اینکه نخست وزیر جدید عراق جای نوری المالکی را گرفت و داعش هم مناطق بسیاری از این کشور را اشغال کرد، ایران نیز به نوعی کنترل عراق را از دست داد و هم اکنون در تلاش است که این موضوع را تغییر دهد.

یکی از منابع مطلع کُرد نیز اخیرا گفته است که حضور قاسم سلیمانی برای حفاظت بغداد در مقابل داعش بسیار حیاتی بوده و وی با تشکیل حلقه دفاعی دور تا دور بغداد از نفوذ داعش جلوگیری کرده است.