رهبر اپوزیسیون ترکیه خطاب به داوود اوغلو: ثابت کن نخست وزیری!

تركيه

رهبر حزب مردم جمهوری خواه ترکیه، با انتقاد از مداخلات سیاسی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور خطاب به نخست وزیر گفت: احمد داوود اوغلو، اول باید ثابت کند نخست وزیر ترکیه است اگر می‌خواهد به عنوان همتای سیاسی اپوزیسیون باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب مخالف دولت در جلسه پارلمانی خطاب به احمد داوود اوغلو اظهار کرد: اول باید ثابت کنی که نخست وزیری. این من نیستم که تو را به عنوان نخست وزیر نمی‌شناسم.

این اظهارات قلیچدار اوغلو واکنشی به سخنان داوود اوغلو بود. پیشتر نخست وزیر ترکیه اعلام کرده بود، همتای سیاسی اپوزیسیون نخست وزیر است نه رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور.

در همین حال قلیچدار اوغلو مدعی شد مداخلات متعدد رئیس جمهور در امور سیاسی، در حال تضعیف جایگاه داوود اوغلو به عنوان نخست وزیر است.

قلیچدار اوغلو در سخنان خود خطاب به نخست وزیر عنوان کرد، ما تو را به عنوان طرف صحبت خود پذیرفتیم. اما دوست تو (اردوغان) با اقداماتش به ما نشان می‌دهد که من طرف صحبت شما هستم. چرا؟ چون اردوغان بود که تو را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد وهر زمانی هم بخواهد از گردونه قدرت حذف می‌کند.

قلیچدار اوغلو در ادامه انتقاداتش متذکر شد: ما در مراسم تحلیف ریاست جمهوری شرکت نکردیم و اکنون می‌بینیم که چه تصمیم درستی گرفته بودیم. چرا که اردوغان اکنون در حال نقض سوگندی است که یاد کرد.

رئیس حزب مردم جمهوری خواه ترکیه درباره جایگاه کنونی نخست وزیر و رئیس جمهور افزود: داوود اوغلو باید به اردوغان یادآوری کند که "باید بی‌طرف باشد" اما به هر حال اکنون شهروندان باید بدانند که هر دو سمت ریاست جمهوری و نخست وزیری خالی است.

قلیچدار اوغلو همچنین از حزب جنبش ملی گرا به دلیل رای دادن به نفع پیشنهاد دولت مبنی بر استقرار سربازان ترکیه در عراق و سوریه و همچنین اجازه استقرار نیروهای خارجی در ترکیه انتقاد کرد.

وی خطاب به باغچلی، رهبر این حزب گفت: آیا می‌دانید به چه چیزی رای دادید شما به استقرار نیروهای خارجی در ترکیه رای دادید. ادعا می‌کنید که این رای به خاطر پ ک ک بوده است. آیا ما برای جنگ با پ ک ک نیاز به استقرار نیروی خارجی در کشور داریم؟ یا به ایجاد منطقه حائل برای مبارزه با پ ک ک؟ اکنون متوجه شدید که دولت در زمان نیاز دست به دامن چه کسی می‌شود.

انتهای پیام

کد N541656