مایکل مان: مذاکرات اشتون و ظریف سودمند بود

ایران در جهان

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از دیدار شب گذشته "کاترین اشتون" با وزیر امور خارجه ایران، گفتگوهای انجام شده میان آنها را سودمند خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "مایکل مان" در پیامی در صفحه توئیتر خود با اشاره به گفتگوی شب گذشته "کاترین اشتون" و "محمد جواد ظریف" که بیش از دو ساعت طول کشید عنوان داشت که این مذاکرات سودمند بودند.

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 بصورت رسمی از فردا پنجشنبه در وین آغاز می شود و در این میان پیش از آغاز این مذاکرات، دیدارهای دو و سه جانبه میان وزیر امور خارجه ایران و "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا، و هچنین کاترین اشتون صورت می گیرد.

در همین رابطه شب گذشته وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد که امکان رسیدن به توافق جامع هسته ای تا تاریخ سوم آذر ماه سال جاری وجود دارد و رسیدن به این توافق دور از دسترس نیست.

کری با اشاره به اینکه اختلافات اساسی هنوز پابرجا هستند گفت: با این حال رسیدن به توافق دور از دسترس نیست.

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز پس از دیدار با کری و "لوران فابیوس" همتایان آمریکایی و فرانسوی خود، درباره حل موضوع هسته‌ای ایران ابراز خوشبینی کرد.

وی با اعلام اینکه احتمال رسیدن به یک راه‎حل میانه در این موضوع وجود دارد، افزود: مسائلی که درباره آنها نیاز به توافق وجود دارد از دور اول مذاکرات دشوارتر نیستند.

وزیرخارجه روسیه با اشاره به اینکه همه طرف‌ها خواهان گام برداشتن به جلو در موضوع توافق هسته‌ای با ایران هستند، افزود: من مطمئنم که رسیدن به یک راه‌حل میانه امکان دارد.

لاوروف با اشاره به اینکه برای رسیدن به توافق نهایی در موضوع هسته‌ای ایران تا موعد تعیین شده (24 نوامبر) هیچ تضمینی نمی‌دهد، افزود: همه تلاش خود را می‌کنیم تا قبل از این مهلت به توافق برسیم.

وی تصریح کرد: اگر تا تاریخ 3 آذرماه به توافقی با ایران نرسیم تراژدی نیز رخ نمی دهد.