دعوای جالب استرالیا و روسیه؛

ابوت: یقه پوتین را می گیرم/مسکو: رئیس جمهور ما جودوکار است

آمریکا اروپا

تنش های ایجاد شده میان روسیه و استرالیا که از زمان سقوط هواپیمای مسافربری در شرق اوکراین به اوج خود رسیده، با اظهارات نخست وزیر استرالیا در مورد اینکه در صورت روبرو شدن با پوتین یقه او ار خواهد گرفت وارد مرحله جدیدی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اظهارات "تونی ابوت" نخست وزیر استرالیا، مبنی بر اینکه در نشست رهبران جی بیست با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه برخورد جدی خواهد داشت و یقه او را می گیرد، با واکنش مقامات مسکو مواجه شده است.

در همین رابطه یکی از کارمندان بلند پایه سفارت روسیه در کانبرا اعلام کرد: پوتین جودوکار بوده و کمربند مشکی این رشته ورزشی دارد بنابراین بهتر است ابوت مراقب رفتار خود باشد.

همین درگیری لفظی موجب شده تا برخی رسانه ها به سراغ سرگذشت ابوت رفته و بنویسند که او در جوانی در رشته مشت زنی (بوکس) به صورت نیمه حرفه ای فعالیت داشته است.

بر اساس این گزارش نشست آتی رهبران جی بیست در "برزین" استرالیا برگزار خواهد شد، در همین رابطه  رسانه های استرالیا تصمیم ابوت برای مقابله با پوتین و مذاکره در خصوص استرالیایی هایی که در پرواز ام.اچ 17 خطوط هوایی مالزی کشته شدند را نشانه افزایش تنش میان دو کشور دانستند.

پرواز ام.اچ 17 خطوط هوایی مالزی 26 تیرماه با 298 سرنشین از جمله 27 استرالیایی در مسیر آمستردام به کوالالامپور در شرق اوکراین سرنگون شد و تلاش ها برای مشخص شدن دلیل این حادثه همچنان ادامه دارد.

نخست وزیر استرالیا به خبرنگاران گفت که در مذاکره با پوتین در برزین به رئیس جمهور روسیه می گوید که استرالیایی ها در پرواز ام.اچ 17 توسط شورشیان تحت حمایت روسیه در اوکراین به قتل رسیدند و کانبرا از این جریان بسیار ناراضی است.

این بوئینگ به اعتقاد کارشناسان براثر انفجار ناشی از موشک سرنگون شده است و هم اکنون دولت اوکراین و استقلال طلبان تحت حمایت روسیه یکدیگر را متهم به پرتاب این موشک می کنند.

ابوت گفت که او پذیرفته روسیه بدنبال ایجاد این فاجعه نبوده است، اما "ما در حال حاضر از روسیه تقاضا داریم به طور کامل با تحقیقات جنایی همکاری کند."

نخست وزیر استرالیا گفت من می خواهم به آقای پوتین بگویم استرالیایی ها به قتل رسیدند.

سخنان تونی ابوت ساعاتی پس از موضع "بیل شورتن" رهبر حزب کارگر استرالیا اتخاذ شد که گفت پوتین باید در سفر به برزین وجدان خودش را نشان دهد، ایراد شد.

استرالیا از شهریور ماه  سال جاری تحریم هایی شامل توقف صادرات انرژی و مواد معدنی و نیز معاملات مالی با بانک های دولتی روسیه و ممنوعیت سفر 63 مقام سیاسی و اقتصادی را علیه مسکو اعمال کرده است.

شانزدهمین اجلاس سران جی 20 قرار است 15 و 16 نوامبر (24 و 25 آبان 93) در برزین استرالیا برگزار شود. اجلاس قبلی رهبران جی 20 در روسیه برگزار شد و اجلاس 2015 نیز در ترکیه برگزار می شود.