ظریف در وین: مذاکرات تا زمانی که به نتیجه نرسد هیچ اختلافی حل نشده/ ضروری است روی راه حل‌ها کار شود

محمدجواد ظریف

وزیر خارجه کشورمان گفت: در گفت‌وگوهای طولانی که با خانم اشتون داشتم و هم میان معاونان برگزار شد، موضوعات باقی‌مانده و راه‌های متفاوتی که برای حل و فصل این موضوعات مطرح شده بودند بررسی شدند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف شامگاه سه شنبه پس از دیدار با کاترین اشتون با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در محل نمایندگی دائم ایران در وین گفت: در این دور از مذاکرات در حال بررسی راه حل های ارائه شده برای پایان دادن به اختلافات هستیم. همانطور که بارها گفته شده است اختلافات قابل توجهی وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که این اختلافات غیرقابل حل وفصل است.

وزیرخارجه کشورمان گفت: ضروری است درباره روش‌هایی که هم جدی و هم با مقداری نو‌آوری برای حل و فصل این اختلافات مطرح می شود بحث شود اما این بحث ها زمان‌بر هستند و ممکن است این راه حل ها به گفت‌وگوی بیشتر نیاز داشته باشد.

او گفت: البته این به آن معنا نیست که هنوز به راه حلی که مورد توافق همه باشد رسیده باشیم. به این معنا هم نیست که راه حل غیرقابل دسترسی باشد. همه معتقدند که این موضوع قابل حل است زیرا به واقع، برنامه هسته ای ایران یک برنامه صلح‌آمیز و یک واقعیت روی زمین است، به این معنا که دانش دانشمندان ما و فناوری که ما به دست آوردیم یک فناوری بومی است و همگان به این باور رسیده اند که نمی شود آرزو کرد این فناوری نباشد.

ظریف گفت: از این رو ضروری است بر روی راه حل‌ها کار شود و در مذاکرات سه‌شنبه درباره راه حل‌های متفاوتی که هر یک از کشورها مطرح می‌کردند بحث‌های جدی صورت گرفت البته تاکنون به یک جمع بندی مشترک نرسیده‌ایم اما معقدم در صورت وجود اراده سیاسی دستیابی به آن ممکن است.

وزیر خارجه کشورمان با اعلام اینکه از ظهر چهارشنبه به بعد ملاقات‌های سه‌جانبه با وزیر خارجه آمریکا و خانم اشتون برگزار می شود گفت: روز پنج شنبه هم جلسه ای با مجموعه کشورهای 1+5 در حد مدیران سیاسی خواهیم داشت زیرا معتقدیم حضور همه اعضای 1+5 برای رسیدن به راه حل ضروری است و بسیار خوب است که پنج شنبه از این فرصت برای رسیدن به نقطه مشترک استفاده کنیم.

ظریف گفت: این خواست جمهوری اسلامی ایران بود که علاوه بر مذاکرات با خانم اشتون و آمریکا، یک بار هم مذاکره با کل 1+5 باشد و به این دلیل است که روز پنج شنبه هم به مدت مذاکرات افزوده شد و این نشان دهنده اراده سیاسی در همه طرف ها است.

وزیر خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جمهوری اسلامی از ابتدا با توجه به سیاست های کلی نظام و نقطه نظرات مقام معظم رهبری که داشتن هرگونه سلاح های کشتار جمعی را از نظر شرعی حرام اعلام کردند، نیازی به سلاح های هسته ای ندارد و برهمین اساس احساس می کند که رسیدن به یک راه حل مفید است.

او با بیان اینکه از ابتدا با اراده سیاسی و آمادگی کامل برای دستیابی به نتیجه به مذاکرات وارد شدیم گفت: امیدواریم که چنین وضعیتی هم در طرف مقابل وجود داشته باشد بنابراین جلسه روز پنج شنبه فرصتی برای مرور موضوعات مختلف با همه اعضای 1+5 است، اما الزاما به معنای ان نیست که یک وضعیت جدید، مثبت و یا منفی پیدا شده است.

بنا بر گزارش واحد مرکزی خبر ظریف گفت: بارها گفته ام مذاکرات تا زمانی که به نتیجه نرسد هیچ اختلافی حل نشده است زیرا مجموعه ای به هم پیوسته از موضوعات است و ضروری است در همه موضوعات به نتیجه برسیم.

ظریف گفت: فکر می کنم زمانی که درنیویورک صرف شد و مذاکرات بسیار گسترده ای که در نیویورک انجام شد و پنج شنبه هم گذاشته خواهد شد قادر است راه حل های مطرح شده را بررسی کند و البته به هیچ وجه بحث توافق نیست و تا زمانی که روی همه موضوعات توافق نشود، روی هیچ موضوعی توافق نخواهد شد.

وزیرخارجه کشورمان با بیان اینکه زمان برای رسیدن به توافق وجود دارد گفت: بیش از 40 روز دیگر فرصت داریم و همانطور که گفتم درباره همه موضوعات راه حل هایی از سوی طرف های مختلف ارائه شده است اما تنها لازم است که در مورد این راه حل ها به جمع بندی برسیم و در قالب یک مجموعه و یک بسته با آن برخورد کنیم.

 


23231

 

کد N541406