بازرس آمریکایی: میلیاردها دلار پول‌ سرقت شده از عراق در لبنان پنهان شده است

بازرس ویژه سابق عراق فاش کرد بیش از یک میلیارد دلاری که برای بازسازی عراق اختصاص یافته بود، به سرقت رفته و به پناهگاهی امن در لبنان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، استوارت بوون، بازرس ویژه سابق عراق که مساله فساد در عراق را بررسی می‌کرد، می‌گوید که مقام‌های آمریکایی و عراقی درخواست‌ها برای احیای این پول را نادیده می‌گیرند.

این بازرس سابق بر این باور است که پنهان کردن بخش عمده‌ای از این مبالغ هنگفت در طول ماه‌های پر هرج و مرج پس از حملات تحت حمایت آمریکا در 2003 به عراق رخ داده است.

استوارت بوون در مصاحبه‌ای گفت که تیم وی متوجه شده‌اند 2/1 تا 6/1 میلیارد دلار از اعتبارات بازسازی عراق به یک پناهگاه در منطقه روستایی لبنان منتقل شده است و از مقام‌های عراقی و آمریکایی می‌خواهد که وارد عمل شوند.

بوون گفت: طی 10 سال گذشته میلیاردها دلار به صورت غیرقانونی از عراق خارج شده است. با انجام این تحقیق ما رد برخی از پول‌های گم شده را پیدا کردیم. شخصاً من بسیار ناامید شدم چراکه نمی‌توانیم این پرونده را ببندیم و دلایل آن فراتر از کنترل ماست.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا پس از حمله به عراق مبالغ هنگفتی پول را در بسته‌های 100 دلاری از طریق هواپیمای ترابری C-17 وارد عراق کرد تا اشغالگری پس از صدام، دیکتاتور عراق را سرپا نگه دارد. حدود 12 تا 14 میلیارد دلار از طریق هوایی و 5 میلیارد دلار دیگر از طریق الکترونیکی منتقل شد.

بوون که دوست نزدیک جورج بوش بود، در سال 2004 منصوب شد تا به گزارش‌هایی مبنی بر فساد و اسراف منابع مالی در عراق رسیدگی کند. وی حدود یک دهه تحقیقات خود را ادامه داد تا سرانجام در سال گذشته میلادی دفترش تعطیل شد.

این بازرس سابق به این نتیجه رسیده است که بخش عمده‌ای از این پول احتمالاً توسط دولت عراق مورد استفاده قرار گرفته است اما در سال 2010 یکی از کارکنان آمریکایی- لبنانی وی به سرنخ‌هایی دست یافت که نشان می‌داد پول‌های سرقتی در پناهگاهی در لبنان است. علاوه بر پول‌های نقد، حدود 200 میلیون دلار طلا متعلق به دولت عراق در آنجا وجود دارد.

این بازرس آمریکایی می‌گوید: ما نمی‌دانیم که این پول‌ها چطور به لبنان رفته است. اگر می‌دانستیم پیشرفت‌هایی در این پرونده حاصل می‌شد. واشنگتن مسئله پول‌ها را فراموش کرده است و زمانی که متوجه نتایج بررسی‌ها شد، شانه بالا انداخت. سیا علاقه چندانی نشان نداد و اف‌بی‌آی گفت که فاقد صلاحیت است و سفارت آمریکا در بیروت اجازه نداد که تیم من از آن پناهگاه بازدید کند چراکه می‌گفتند بسیار خطرناک است. ما به دنبال جلب حمایت‌هایی برای ادامه روند تحقیقات هستیم. اما به نظر می‌رسد یکی از دلایل این بی‌تفاوتی این باشد که پول عراقی ها توسط عراقی‌ها سرقت شده است. این پول از صندوق توسعه عراق آمده بود که در سال 2003 توسط سازمان ملل ایجاد شد تا درآمدهای نفتی عراق را ذخیره کند و در اصل در یک مرکز در نیوجرسی که توسط بانک ذخایر فدرال نیویورک (بانک مرکزی آمریکا) ایجاد شده بود، نگهداری می‌شد.

استوارت بوون می‌گوید که در این باره با نوری مالکی، نخست‌وزیر وقت عراق صحبت کرده بود اما بغداد هیچ تلاشی برای بازگرداندن پول انجام نداد.

به گفته وی، سعید میرزا، دادستان کل لبنان در ابتدا موافقت کرد تا در این تحقیقات همکاری کند اما بعداً منصرف شد.

انتهای پیام

کد N541374