توصیه‌های آیت‌الله سبحانی درباره تربیت

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني,تربيت

آیت‌الله سبحانی گفت: تربیت هیچگاه نباید با تحقیر همراه باشد که در این صورت شاهد عدم حصول به نتیجه مناسب خواهیم بود.

آیت‌الله سبحانی گفت: تربیت هیچگاه نباید با تحقیر همراه باشد که در این صورت شاهد عدم حصول به نتیجه مناسب خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در درس خارج فقه و اصول خود در مسجد اعظم قم با اشاره به روایات بسیار از معصومین (ع) افزود: اگر بخواهیم کسی را ادب کنیم باید زیبا با او سخن بگوییم و برای تربیت فرزند نیز موضوع زیبا سخن گفتن صادق است.

وی با بیان این‌که «تعلیم و تربیت صحیح سرمایه‌ای ارزشمند برای نسل‌های آینده کشور به شمار می‌رود» تصریح کرد: تربیت و تعلیم صحیح است که می‌تواند افراد را درآینده به سلسله مراتب عالی برساند.

سبحانی، با تاکید بر این‌که «در منبر باید زیبا سخن گفت و ادب را رعایت کرد» گفت: اجازه ندهید که ادب از دست برود تا تاثیر بیشتری داشته باشد و علمای قدیم حوزه همواره بر رعایت ادب و احترام و آموزش‌ها تاکید داشتند.

وی خطاب به حاضران تأکید کرد: در منابر، درس دادن و سخنرانی‌ها باید سخنان جمیل بیان کرد، فرد باید در سخن گفتن تسلط داشته باشد، البته گاهی برخی ناراحت شده و پرخاش می‌کنند که در این صورت باید از طرف مقابل عذر بخواهند.

این مرجع تقلید افزود: باید توجه داشت فردی که امروز طلبه ساده و یا دانشجو است،‌ ممکن است فردا مجتهد و یا وزیر شود، از این‌رو در سخن گفتن با آنها باید ادب را رعایت کرد.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر حضور منظم طلاب در کلاس‌ها خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید مجتهد شوید باید در کلاس‌ها منظم شرکت کنید؛ قبل از درس حاضر شده و مباحثه کنید.

وی ادامه داد: درس نباید به گونه‌ای باشد که از ابتدا تا انتها مستمع داشته باشد، وگرنه فرد تربیت نمی‌شود، درس منظم فرد را تربیت می‌کند، کلاس باید به گونه‌ای برگزار شود که شاگردان همه در نخستین دقایق آن حاضر شده و حتی درب‌های کلاس بسته شود نه این‌که در طول زمان کلاس عده‌ای بیایند و عده‌ای بروند.

انتهای پیام

کد N541276