ارتش عراق متحول می‌شود/ حمله به موصل در دستور کار ارتش/بعثی‌ها عامل اصلی ناآرامی‌های عراق

تسنیم نوشت:


رئیس ستاد مشترک ارتش عراق با اشاره به تغییر و تحولات گسترده در مجموعه امنیتی عراق، از حمله قریب الوقوع به مواضع تروریست‌ها در موصل خبر داد.

ژنرال "بابکر زیباری" رئیس ستاد مشترک ارتش عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بغداد از ایجاد تغییر و تحولات گسترده در مجموعه امنیتی عراق خبر داد.
وی اظهار داشت: بازنگری در ساختار دفاعی و نظامی عراق پس از رخدادهای یک سال گذشته و حمله داعش و تصرف موصل ضروری و حیاتی است و این تغییرات از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح آغاز شده است.
رئیس ستاد مشترک ارتش عراق معتقد است تغییرات فعلی، ارتش و گارد امنیتی عراق را بسیار آزموده خواهد کرد و ابراز امیدواری کرد این تغییرات بتواند ارتش عراق را متحول کند.
زیباری درباره وضعیت فعلی جنگ و توان نیروهای دفاعی عراق گفت: ارتش عراق پس از سقوط صدام تاکنون مدام در حال جنگ بوده است ، در این ١١ سال مدام ارتش و همه نیروهای دفاعی کشور در حال جنگ با گروهای تروریستی بوده اند؛ در مقطعی شاید این گروه‌های تروریستی بتوانند پیشروی کنند و غیر نظامیان را بکشند اما مطمئنا پیروزی برای عراق و ارتش عراق خواهد بود.
ژنرال زیباری بدون اشاره به زمان دقیق انجام حمله موصل و پاکسازی این شهر بزرگ از لوث وجود تروریست های داعش ؛ تصریح کرد: موصل بخشی از عراق است و به زودی از وجود گروههای تروریستی پاکسازی خواهد شد.
رئیس ستاد مشترک ارتش عراق که خود سالها پیش یکی از فرماندهان نیروهای پیشـمرگ کُرد بوده و سالیان متمادی علیه صدام جنگیده است معتقد است هنوز برخی در خیال بازگرداندن حکومت سابق عراق بسر می‌برند.
وی گفت: بسیاری از مشکلات امنیتی عراق ناشی از بازماندگان بعثی و هواداران گروههای تروریستی است ؛ آنها عامل اصلی نا آرامی‌های عراق هستند.
رئیس ستاد مشترک ارتش عراق ایجاد تغییرات بنیادی در ارتش عراق را جزو اختیارات نخست‌ وزیر دانست و افزود: با توجه به مادە ٣٨ قانون اساسی عراق نخست وزیر به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح کشور حق ایجاد تغییر و تحول در ساختار امنیتی - دفاعی کشور را دارد.
زیباری حمله هوایی ائتلاف غربی علیه مواضع تروریست های داعش را خوب اما ناکافی توصیف کرد و گفت: این حملات خوب است و از یک سو جلوی پیشروی تروریست های داعش را می‌گیرد و سوی دیگر به ما کمک می‌کند که ساختار ارتش را دوباره بازسازی کنیم ، اما اگر بپرسید آیا این حملات کافی است؟ میگویم خیر هواپیماههای جنگی می‌تواند در مقیاس بیشتر و با دقت بهتری عمل کنند.
ژنرال بابکر نقش کشورهای همسایه عراق در تحولات اخیر را بسیار حساس توصیف کرد و گفت: کشورهای همسایه باید دریابند که امنیت منطقه به هم وابسته است ؛ اگر آنها فکر کنند با نا آرام شدن عراق کشور خودشان در آرامش خواهد بود سخت اشتباه خواهند کرد.

4949

کد N541045