تدارکات در صربستان برای استقبال "قهرمانانه" از پوتین

روسيه,صربستان,پوتين

رییس جمهوری روسیه قصد دارد پنجشنبه هفته جاری به صربستان سفر کند و مقامات این کشور به منظور استقبال از وی برنامه‌های گسترده‌ای نظیر رژه سربازان و ادوات نظامی تدارک دیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، صربستان در تدارک است تا استقبالی "قهرمانانه" از ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در هنگام ورود وی به این کشور در روز پنجشنبه به عمل آورد.

صربستان قصد دارد برای نخستین بار طی 30 سال اخیر یک رژه نظامی برگزار کند و تصمیم گرفته این رژه را برای استقبال از پوتین انجام دهد.

این در حالی است که صربستان در وضعیت مناقشه مسکو با غرب بر سر اوکراین دچار استیصال شده است. این کشور اکنون باید به سختی انتخاب کند که آیا می‌خواهد به مسیر اعلام شده خود برای عضویت در اتحادیه اروپا ادامه دهد یا از این هدف دست برداشته و روابط نزدیک‌تری با روسیه برقرار کند.

پوتین قصد دارد توقف شش ساعته‌ای در بلگراد به منظور حضور در مراسم هفتادمین سالگرد آزادی این شهر از اشغال آلمان نازی توسط ارتش سرخ روسیه داشته باشد. برخی از مقامات غربی گفته‌اند که برگزاری رژه نظامی برای رهبری که متهم به دامن زدن به جنگ در اوکراین از طریق اعزام سربازان روسیه است، نمی‌تواند به صربستان به منظور پیوستن به ائتلاف‌های غربی کمک کند.

مایکل کربی سفیر آمریکا در صربستان اظهار داشت، اگرچه قصد ندارد به بلگراد بگوید چه کسی را باید دعوت کند اما از نظر وی سفر اخیر پوتین به این کشور در زمان درستی انجام نمی‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: شما می‌توانید با روسیه و چین و در عین حال با آمریکا روابطی خوب داشته باشید اما دیدگاه ما درخصوص سفرهای مقامات روسیه و چین متفاوت است. چینی‌ها تاکنون به کسی حمله نکرده‌اند اما روس‌ها این کار را انجام داده‌اند.

مقامات صربستان گفته‌اند که تحت انتقادات گسترده‌ غربی‌ها به سبب سفر پوتین به این کشور که دومین سفر وی در سه سال گذشته است قرار گرفته‌اند اما آن‌ها می‌گویند که از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز در صورتی که بخواهد به صربستان برود استقبال خواهند کرد. از زمان فروپاشی یوگسلاوی سابق در دهه 1990 تاکنون هیچ رییس جمهوری از جانب آمریکا به صربستان سفر نکرده است.

ایویچا داچیچ وزیر امور خارجه صربستان اظهار داشت: من هیچ مخالفتی با سفر اوباما به بلگراد ندارم اما آیا او قرار است به اینجا بیاید؟

پوتین در آخرین سفرش به بلگراد که در مارس 2011 انجام شد گفت که مخالفتی با پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا ندارد اما شدیدا هشدار داد که این کشور نباید به ناتو بپیوندد.

پوتین گفت: در صورتی که صربستان چنین کاری انجام دهد روسیه مجبور خواهد شد سلاح‌های هسته ای خود را به سوی این کشور نشانه بگیرد.

همچنین مقامات کرملین به صربستان گفته‌اند که در صورت پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا که تا پیش از سال 2020 محقق نخواهد شد دیگر توافق تجارت آزاد با روسیه که نفع بسیاری برای صربستان داشته معتبر نخواهد بود.

اگرچه مقامات صربستان می‌گویند به تمامیت ارضی اوکراین احترام می‌گذارند و حامی اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود نیستند اما از اعمال تحریم‌های مشابه اتحادیه اروپا علیه روسیه خودداری کردند و می‌گویند که چنین کاری برای اقتصاد این کشور فاجعه‌بار خواهد بود چرا که بخش انرژی آن در کنترل شرکت گازپروم روسیه قرار دارد. به جای آن صربستان امیدوار است تا بر ممنوعیت صادرات مواد غذایی غربی به روسیه سرمایه‌گذاری کرده و صادرات غذای خود به روسیه را افزایش دهد.

انتهای پیام

کد N540882