درگیری گسترده معترضان اوکراینی با پلیس در نزدیکی پارلمان

روسيه,اوكراين

امروز (سه شنبه) نزدیک به هشت هزار معترض با پلیس اوکراین در نزدیکی ساختمان پارلمان این کشور در شهر کی‌یف درگیر شده و به سوی ساختمان پارلمان سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب و با تفنگ بادی گلوله شلیک کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این معترضان که بسیاری از آن‌ها ماسک به صورت داشته باتوم، چماق و زنجیر در دست داشتند و در نزدیکی ورودی اصلی ساختمان پارلمان اوکراین تجمع کرده و پس از آن به سوی ساختمان اشیا مختلف پرتاب کردند.

نمایندگان پارلمان اوکراین که در جدیدترین اقدام قوانین مبارزه با فساد را تصویب کرده و به وزیر دفاع جدید این کشور رای دادند به دلیل بی‌نظمی در خارج از ساختمان پارلمان به تعطیلات رفتند.

امروز پارلمان اوکراین آخرین روز خود را پیش از انتخاباتی که قرار است در تاریخ 26 اکتبر برگزار شود سپری کرد. مشخص نیست که خواسته‌های این معترضان چه بوده است. برخی از این معترضان از عنوان اینکه وابسته به چه نیروی سیاسی هستند خودداری کردند.

زوریان شکیریاک دستیار وزیر کشور اوکراین گفت: این اقدامات، اقداماتی تحریک آمیز به هدف از بین ثبات وضعیت در اوکراین بودند. در پی اقدامات معترضان علیه پارلمان اوکراین بخش عمده پنجره‌های طبقه نخست ساختمان شکسته شدند. اوایل امروز حزب ملی‌گرای سوو بودا با تشکیل جلسه‌ای در نزدیکی پارلمان اوکراین از نمایندگان این پارلمان خواست به یکی از نیروهای ملی‌گرای این کشور مربوط به زمان جنگ جهانی دوم که نام آن ارتش شبه نظامی اوکراین است و با اشغالگران نازی و نیروهای شوروری سابق جنگیده وضعیت ویژه اعطا کنند. با این حال حزب سووبودا گفت که اعضای آن هیچ ارتباطی با معترضان نداشته‌اند.

از طرف دیگر یک گروه ملی‌گرای راست افراطی اوکراین به نام بخش راست نیز گفت که افراد آن در این اعتراضات شرکت‌ نکرده‌اند.

آنتون گراش چنکو مشاور وزیر کشور اوکراین گفت: در این درگیری‌ها 15 مامور پلیس مجروح شده و نیروهای پلیس 50 آشوب طلب را بازداشت کردند.

وی اعلام داشت: درنتیجه فعالیت‌های غیرقانونی اغتشاش‌گران 15 مامور پلیس بالغ شده‌اند و بالغ بر 50 تن از عاملان این اقدامات تحریک‌آمیز در نزدیکی پارلمان اوکراین بازداشت شده‌اند و پلیس به بازداشت برهم‌زنندگان نظم عمومی ادامه می‌دهد.

پلیس کی یف اعلام کرد: در این اعتراضات 8 هزار تن شرکت کرده‌اند. آن گونه که گزارش شده این آشوب‌ها پس از آن آغاز شد که پارلمان اوکراین از تصویب لایحه اعطای وضعیت ویژه به گروه ملی گرای ارتش شبه نظامی اوکراین خودداری کرد.

آلکساندر تورچینف رییس پارلمان اوکراین در اقدامی که نقض رویه‌های قانونی به حساب می‌آمد 7 بار تلاش کرد تا این لایحه را مورد رای گیری قرار دهد و هر بار نیز نتوانست 226 رای لازم را کسب کند. پس از این رخداد گروهی از افراد که صورت خود را با ماسک پوشانده بودند پرچم‌های حزب ملی‌گرای سوو بودا را به تن داشتند به سوی ساختمان پارلمان سنگ و بمب‌های آتش‌زا پرتاب کردند.

از طرف دیگر در تحولات شرق اوکراین در 24 ساعت گذشته به رغم آتش‌بس میان نیروهای دولتی و جدایی طلب هفت سرباز ارتش اوکراین کشته شدند.

سخنگوی ارتش اوکراین اظهار داشت که از این هفت تن، شش نفر در انفجار دو مین جان باختند و این مین‌ها توسط جدایی‌طلبان حامی روسیه در مناطق مرزی این کشور با روسیه که تحت کنترل شورشیان کار گذاشته شده بودند.

انتهای پیام

کد N540869