وزیر اطلاعات:

در بررسی تایید صلاحیت‌ها آبروی افراد را نمی‌توان بازیچه قرار داد

سیاست داخلی

وزارت اطلاعات تدابیری اندیشیده تا کمتر حیثیت و آبروی افراد دچار شود.

وزیر اطلاعات گفت:وزارت اطلاعات تدابیری اندیشیده تا کمتر حیثیت و آبروی افراد دچار شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام سیدمحمودعلوی در نشست خبری عصر امروز خود با تبریک اعیاد قربان وغدیر اشاره کردو گفت: بسیاری ازحرفهای وزارت اطلاعات به دلایلی گفتنی نیست اما به این معنا نیست که پیونداین دستگاه با مردم برقرارنباشد سربازان گمنام در این سنگر با مایع گذاشتن از جان خود خدمت می‌کنند اما نمی‌توانند بسیاری از حرف‌ها را بزنند اما علاقمندند تا جایی که می‌شود حرف دل آنان بیان شود.

وزیر اطلاعات ادامه داد: این وزارتخانه محیطی است که در بیرون زیاد شناخته شده نیست اما داخل آن بسیار زیباست وقتی که در بیرون بودم درک درستی ازاین وزارتخانه نداشتم و تصوراتی داشتم که برخی به اینجا آمدم باتصوراتم یکی نبود افرادی که در اینجا حضور دارند متشره، ولایت مدار و انساندوست و علاقمند به خدمتگذاری هستند و هرکس به شناخت نسبت به کارکنان این دستگاه بیشتر شد علاقه‌ام نیز افزایش یافت. این علاقه با شناخت به ورودبه این وزارتخانه آغاز شد و حیف است که این شناخت تنها با ورود به این محیط باشد.

وی گفت: وزارت اطلاعات هم اکنون یک تشکیلات دانش بنیان است و کارکنان آن از تسهیلات عالی برخوردار است به گونه‌ای که تعدادی از عناصر آن مقطع دکتری در رشته حقوق، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی را کسب کردندتعداد زیادی در مقطع کار‌شناسی و بسیاری دارای مدرک کارسناشی ارشد هستند سیاست وزارت این است که دارندگان کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد وکار‌شناسی ارشد به دکترا ادامه دهندتا بعد علمی کارکنان این دستگاه افزایش یابد.

علوی در پاسخ به این پرسش که روند تایید صلاحیت در پست‌های مدیریتی و نقش وزارت اطلاعات در این رابطه چگونه است اظهار کرد: در موارد تایید صلاحیت امنیتی برای کسانی که برای تصدی مسوولیت مورد استعلام قرار می‌گیرد، وزارت اطلاعات یک امانتدار است.
وی با تاکید بر اینکه فردی که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی عهده دار مسوولیت شود باید اهلیت او مسجل شود گفت: بررسی اهلیت امنیتی برعهده وزارت اطلاعات است ما در اینجا در برابراین مساله دو مسوولیت سنگین برعهده داریم. یک مسوولیت خطیر ما آن است که در نظام جمهوری اسلامی مسوولیت‌ها باید به افراد صلاحیت دار سپرده شود و دیگری حفظ آبرو و حیثیت افرادی است که به ما معرفی اما موردتاییدقرار نمی‌گیرند است.

وی ادامه داد: اصولا افرادی که برای تصدی پست‌ها معرفی می‌شوند از سرمایه‌های اجتماعی جامعه هستند از این رو باید مراقب آبروی حیثیت ان‌ها بود چرا که نمی‌شود آبروی ان‌ها را بازیچه خودقرار دهیم وما خودرا مجاز به این کار نمی‌دانیم.

وزیر اطلاعات با تاکید بر اینکه این وزارت خانه باید ابروی افرادرا حفظ کند اظهارکرد: بررسی صلاحیت افراد برای تصدی پست‌ها و مسوولیت‌ها از حوزه کاری کارکنان خارج و به صورت جمعی شده و نظامنامه‌ای در این ارتباط تهیه تا صلاحیت افراد را در شورایی که مربوط به تعیین صلاحیت است مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

علوی در خصوص مهم‌ترین اهداف جاسوسان خارجی گفت: سرویس‌های جاسوسی برای اسیب وارد کننده به منافع جمهوری اسلامی انواع تدابیر را به کار می‌گیرنددر اینجا است که بحث تعامل و تقابل با سرویس‌های مختلف جایگاه پیدا می‌کند و این گونه نیست که همه سرویس‌های اطلاعاتی به دنبال زدن یکدیگر باشد.

وی با بیان اینکه امروز با بسیاری از سرویس‌های کشورهای مختلف ارتباط و تبادل اطلاعاتی در منافع مشترک داریم خاطرنشان کرد: در این میان سرویس موساد،‌ام‌ای سیکس و یا سیا طبیعی است که بدنبال اهداف منفی در جمهوری اسلامی باشد که یا مستقیم وارد عمل شده و یا اینکه غیر مستقیم سرویس‌های دیگر رابه کار گیرند تا از طریق آنان اطلاعات را جمع آوری کند. آن‌ها همچنین از طریق فضای مجازی افراد را به کار می‌گیرند. در چنین فضایی دستگاه اطلاعاتی باید هوشمندی را حفظ و عناصری که به آن‌ها ارتباط برقرارمی شودرا شناسایی و مدیریت کند که در این راستا وزارت اطلاعات هوشمندانه رصد و افراد را شناسایی کرده است.

وی ادامه داد: پس از شناسایی برخی از ادامه فعالیت منع، برخی را کنترل و از طریق آن سرویسهای طرف مقابل را منحرف وآنهایی که مرتکب خیانت شده‌اند را نیز از طریق دستگاه قضایی برخورد کرده است.

علوی همچنین در ارتباط درخصوص اقدامات وزارتخانه در برخوردبا گروه‌های تندرو شیه که موجب تحریک اهل سنت می‌شوند گفت: همانطوری که مقام معظم رهبری روز گذشته فرمودندا یجاد اختلاف در میان فرق اسلامی از مهم‌ترین اهداف دشمنان اسلام است از این رو هرکس که در دامن زدن به اختلافات فعالیت کند در زمین دشمن بازی کرده است و طبیعی است وزارت اطلاعات در قبال این گونه حرکات بیکار ننشیند به خصوص اینکه این عناصر به دام سرویس‌های اطلاعاتی می‌افتند و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مدیرت می‌شوند.

وی به برخوردبا گرداندگان شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای که درجهت اختلاف افکنی میان شیعیان اهل تسنن می‌پر داختند اشاره کرد و گفت: در بررسی‌ها مشخص شد که سرویس‌های اطلاعاتی انگلستان هزینه برنامه‌های ایجاد اختلاف میان گروههای اسلامی را به صورت واسطه‌ای و بعضا درظاهر پرداخت خودحمایت می‌کردند از این رو چندی پیش سربازان گمنام دفا‌تر شبکه‌هایی که نقش مخرب در ایجاداختلاف ایجاد داشتندو به فرمایشات رهبری دراحترام به افراد اهل سنت بی‌احترامی می‌کردنداقدامات لازم راانجام داد.

وزیر اطلاعت تصریح کرد: همانطور که گروه‌های شیعه مبادرت به ایجاد اختلاف و تحریک و گروههای اهل سنت کنندبا آن‌ها برخورد می‌شود، چنانچه گروه‌های تندرو اهل سنت نیز بخواهندچنین کاری کنند با آن‌ها نیز برخورد خواهد شد.

کد N540831