حامیان الصرخی بغداد را ناآرام کردند/ داعش به 13کیلومتری شهر بغداد رسید

ایسنا نوشت:

در حالی که گزارشات خبری حاکی از حضور 10 هزار تن از اعضای داعش در 13 کیلومتری بغداد است، صدها تن از طرفداران محمد الصرخی، مرجع خودخوانده عراقی در مقابل وزارت خارجه عراق در مرکز بغداد دست به تظاهرات زدند.

به گزارش شبکه خبری سومریه نیوز، منبعی در پلیس عراق اعلام کرد که امروز (سه‌شنبه) صدها تن از طرفداران محمد الصرخی، روحانی شیعه و مرجع خودخوانده عراقی در مقابل ساختمان وزارت خارجه عراق در منطقه الخضراء و در اعتراض به صدور دستور بازداشت وی دست به تظاهرات زدند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد که نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی شدیدی را در اطراف ساختمان وزارت خارجه جهت مقابله با هرگونه رخداد احتمالی اتخاذ کرده‌اند.

طرفداران الصرخی با سردادن شعارهایی علیه نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق، اوضاع کنونی این کشور را نتیجه اقدامات مالکی خواندند.

پیش از این علی المیالی، معاون استاندار کربلا اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی دو منطقه "سیف سعد" و "الملحق" در جنوب کربلا را برای یافتن محمد الصرخی محاصره و ده‌ها تن از طرفداران وی را بازداشت کرده بودند.

ایجاد تنش‌ در بغداد به دست طرفداران الصرخی در حالی است که گزارشات حاکی از حضور 10 هزار تن از اعضای داعش در 13 کیلومتری بغداد است که آماده یورش به پایتخت هستند.

نیروهای امنیتی در بغدا نزدیک به یک هفته است که تمام تلاش خود را متوجه جلوگیری از نفوذ اعضای داعش به داخل پایتخت کرده‌اند و ایجاد تنش در مرکز بغداد می‌تواند تا حدودی ماموریت آنها را با مشکل مواجه کند.

همچنین امروز اخبار ضد و نقیضی از درگیری‌ میان اعضای داعش و نیروهای عراقی در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد منتشر شد.

محمود بن عبدالرضا محمد الحسنی الصرخی، از سال 2003 روابط خوبی با مراجع دینی در استان نجف ندارد و خود را مرجع دینی خوانده است. وی از منتقدین آیت الله سیستانی است.

وی از سال 2004 و در پی تلاش نیروهای آمریکایی برای بازداشتش به اتهام کشتن چند سرباز آمریکایی در استان کربلا مخفی شده بود و طی سال‌های گذشته درگیری‌های محدودی میان طرفداران وی و نیروهای امنیتی در استان‌های جنوبی عراق رخ داده است.

49261

کد N540617