مطهرنیا در گفت‌وگو با ایلنا:

آمریكا بر اراده و نظر دیگر اعضای 1+5 تاثیر می‌گذارد

سیاست خارجی

تاكید روحانی بر اینكه مذاكرات بازگشت‌ناپذیر است و باید به سمت حل و فصل نهایی حركت كند، یك سیگنال مثبت است كه با وجود اختلافات اراده قوی‌تری برای حل و تفاهم وجود دارد.

یك تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل تاكید كرد: آمریكا فقط یك عضو از 1+5 است اما می‌توان آن را مهمترین عضو 5+1 دانست كه بر اراده و نظر دیگر اعضای 1+5 تاثیر می‌گذارد.

سیدمهدی مطهرنیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص دور جدید مذاكرات كه از امروز در وین برگزار خواهد شد، گفت: ایران تمامی تلاش خویش را برای به نتیجه رساندن مذاكرات در یك مسیر منطقی تعامل‌محورانه و در جهت ره‌یافت برد ـ برد مدیریت می‌كند.

وی با اشاره به صحبت‌های شب گذشته روحانی اظهار داشت: تاكید روحانی بر اینكه مذاكرات بازگشت‌ناپذیر است و باید به سمت حل و فصل نهایی حركت كند، یك سیگنال مثبت است كه با وجود اختلافات اراده قوی‌تری برای حل و تفاهم وجود دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: غرب هم پی برده است كه فرصت كنونی، فرصت منطقی و معقولانه‌ای است كه نباید به راحتی از بین برود و از دست رفتن آن، برایش هزینه‌بردار است.

مطهرنیا با اشاره به اختلافات ایران و غرب در خصوص پرونده هسته‌ای در یك دهه گذشته تصریح كرد: البته تراكم و انباشت اختلافات مسائل موجود در پرونده هسته‌ای در یك دهه گذشته می‌تواند چالش‌های مهمی را در برابر این مسیر تعیین شده فراهم كند و بنابراین نباید این انتظار را داشت كه در مدت كوتاهی بتوان تمامی اختلافات را از بین برد.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با بیان اینكه زمینه‌ها و شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زمینه نگرش مثبت مذاكرات را افزایش داده است، خاطرنشان كرد: خاورمیانه در آتش التهابات اختلافات و افراطی‌گری در حال سوختن است و عدم حل این پرونده می‌تواند به افزایش‌های بحران‌ منطقه شود.

وی افزود: از سوی دیگر، ایران و طرف مقابل دریافته‌اند كه چه از نظر سیاسی و چه از اقتصادی لازم است كه با یكدیگر تعامل بكنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینكه حل پرونده هسته‌ای می‌تواند به حل مسائل منطقه‌ای كمك كند، ابراز داشت: ایران یك بازیگر مهم در منطقه محسوب می‌شود جهان در حال گذر برای ایجاد نظم جدید نیازمند همراهی ایران برای ثبات در خاورمیانه است.

مطهرنیا در پایان با اشاره به نقش تاثیرگذار آمریكا در مذاكرات عنوان كرد: آمریكا فقط یك عضو از 1+5 است اما می‌توان آن را مهمترین عضو 5+1 دانست كه بر اراده و نظر دیگر اعضای 1+5 تاثیر می‌گذارد این گونه مذاكرات و هدایت آن نشانده این است كه مذاكره‌كنندگان به دنبال عملیاتی كردن مذاكرات هستند.

کد N540437