میانجی‌گری امیر کویت برای حل اختلافات امارات و قطر

امارات متحده,كويت,قطر

امیر کویت در دیدار با معاون حاکم امارات و ولی‌عهد ابوظبی راه‌های تقویت روابط میان دو کشور را بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، محمد بن راشد آل مکتوم، معاون حاکم امارات و نخست‌وزیر به همراه محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح با صباح احمد الجابر الصباح، امیر کویت درباره روابط برادرانه و ممتاز و راه‌های تقویت آن در راستای خدمت به منافع مشترک دو کشور دوست و گفتگو کردند.

در این دیدار، گفتگوهای برادرانه‌ای که نشان‌دهنده روابط عمیق تاریخی، همکاری دو کشور و ریشه‌های این دوستی بود، صورت گرفت.

در این گفتگوها، نظرات دو طرف درباره برخی موضوعات مشترک و دارای اهمیت بیان شد.

منابع آگاه، سفر امیر کویت به ابوظبی را با سفر امیر قطر به عربستان مرتبط دانستند و اظهار داشتند که اختلاف میان کشورهای قطر و امارات از اختلاف دو کشور قطر و عربستان بزرگتر است و کویت نقش خود در مهار این اختلافات و پاکسازی جو منطقه را ادامه می‌دهد.

از طرف دیگر همین منابع ارتباط میان سفر امیر کویت به ابوظبی و سفر سلطان بن سلمان، رئیس مرکز گردشگری و حفاظت از آثارباستانی را رد می‌کنند و آن را سفری از پیش برنامه‌ریزی شده با هدف مشارکت در نشست وزرای گردشگری کشورهای حوزه خلیج فارس به میزبانی کویت می‌دانند.

این نشست امروز (سه‌شنبه) به پیشنهاد سلطان بن سلمان با هدف حمایت از صنعت گردشگری در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و تبدیل آن به یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی این کشورها در کویت برگزار می‌شود.

کویت با میانجیگری میان عربستان امارات و بحرین از یک طرف و قطر از طرف دیگر به تلاش‌های خود در زمینه حفظ منافع کشورهای حوزه خلیج فارس ادامه می‌دهد.

کویت پیشنهاد تشکیل یک کمیته برای پیگیری توافقنامه‌های کشورهای حوزه خلیج فارس را مطرح کرد ولی این کمیته بدون اینکه به توافق نهایی برس، منحل شد.

در نتیجه امیر کویت مجبور شد زمام این طرح را دوباره به دست بگیرد و بر اهمیت گفتگوی مستقیم برای دستیابی به توافق متمرکز شود و در این راستا مذاکرات عربستان و قطر را ستود.

انتهای پیام

کد N540322