نماینده ایلام:

کوبانی آخرین نقطه هدف داعش نیست

مجلس شوراي اسلامي,داعش

نماینده مردم ایلام در مجلس با بیان اینکه فاجعه انسانی در کوبانی در حال رخ دادن است، گفت که نه تنها کشورهای منطقه، بلکه همه دنیا در برابر جنایات داعش در کوبانی مسئول هستند.

احمد شوهانی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: مسیحی یا مسلمان، کرد یا ترک، آنچه در کوبانی اتفاق می‌افتد یک فاجعه بشری و مساله انسانی است.

وی با انتقاد از عملکرد ترکیه در قبال داعش، افزود: متاسفانه ترکیه همیشه در شرایط خاص می‌خواهد بیشترین امتیاز را از غرب بگیرد؛ در حال حاضر ترکیه در یک دو راهی گرفتار شده زیرا در گذشته از مهم‌ترین مدافعین داعش بوده است، این کشور هر گروهی که با نظام سیاسی سوریه مخالفت می‌کرد را مورد حمایت قرار می‌داد لذا از حامیان اصلی و نزدیک داعش بوده اما حالا که ورق برگشته نمی‌داند چه کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نگرانی ترکیه از وضعیت داخلی این کشور، خاطرنشان کرد: در حال حاضر داعش در یک کیلومتری مرز ترکیه است، وضعیت کوبانی هم وضعیت خوبی نیست و دیر یا زود آن را تسخیر می‌کنند بنابراین اگر ترکیه علنا با داعش در بیفتد نگران این است که آنها بلافاصله سراغ ترکیه بیایند زیرا زمینه کاملا مهیاست.

شوهانی یادآور شد: اگر داعش کوبانی را به عنوان یک منطقه استراتژیک بگیرد، ممکن است بعدا سراغ ترکیه بیاید و از طریق ترکیه به سمت اروپا برود بنابراین این نگرانی در ترکیه وجود دارد و از سوی دیگر این کشور تحت فشار افکار عمومی است، زیرا فاجعه انسانی در منطقه در حال رخ دادن است در حالیکه ترکیه مرزهایش را بسته و تا الان اجازه نداده کمکی به کوبانی برسد، از سوی دیگر داعش از چند جبهه به کوبانی حمله می‌کند و مردم کوبانی تقریبا در محاصره قرار دارند.

وی ادامه داد: شاید ترکیه هم به خاطر اینکه داعش در گذشته هم‌پیمانانش بوده و هم به جهت نگرانی از آینده خودش نمی‌خواهد به این قضایا ورود کند و می‌خواهد این وضعیت را ادامه دهد و زمانی دست به اقدام بزند که بیشترین امتیاز و حمایت را از آمریکا و غرب دریافت کند همان کاری که در عراق در زمان صدام‌حسین کرد.

نماینده مردم ایلام در مجلس اضافه کرد: همه دنیا در مورد آنچه در کوبانی اتفاق می‌افتد مسئولیت دارند. سازمان‌های بین‌المللی و قدرت‌های جهانی در این زمینه مسئولند و حداقل انتظار افکار عمومی از کشورهای منطقه هم این است اگر خودشان با داعش مقابله نمی‌کنند از این گروهک تروریستی حمایت نکنند. همه می‌دانند که عربستان، قطر، اسرائیل و ترکیه سلاح، تجهیزات و پول داعش را تامین می‌کنند.

شوهانی با تاکید بر اینکه کوبانی آخرین نقطه هدف داعش نیست، تصریح کرد: شاید آنها برای ترکیه هم برنامه‌های داشته باشند، به هر حال منطقه آبستن تحولات زیادی است و کشورهای منطقه نیز به نوعی در این زمینه درگیرند. شاید هم برخی کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که اشتباه کرده‌اند از این گروهک حمایت کرده‌اند اما اگر قدرت‌های جهانی در مقابله با داعش جدی باشند و کشورهای منطقه مثل ترکیه اجازه دهند حداقل می‌توان اقدامات داعش را متوقف کرد.

انتهای پیام

کد N540070