لاریجانی درپیامی به جشنواره مهدویت؛

انقلاب اسلامی تنها الگوی عملی برداشت صحیح از انتظار در عصر حاضر است

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی به جشنواره ملی مهدویت با بیان اینکه فرهنگ مهدویت انسان و جامعه را برای تحقق جامعه آرمانی آماده می کند، گفت : انقلاب اسلامی تنها الگوی عملی برداشت صحیح از انتظار موعود در عصر حاضر است.

به گزارش مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درپیامی به جشنواره ملی مهدویت با تاکید براینکه فرهنگ مهدویت انسان و جامعه را برای تحقق جامعه آرمانی آماده می کند، گفت: انقلاب اسلامی تنها الگوی عملی برداشت صحیح از انتظار درعصر حاضر است.متن پیام رئیس مجلس که امروز توسط رمضانعلی سبحانی ‌فر نماینده مردم سبزوار قرائت شد، به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اندیشه و باور مهدویت از مهم ‌ترین آموزه‌های دین مبین اسلام و در واقع مهدویت آینه‌ای تمام نمای برای آینده‌ای حتمی، روشن‌، فراگیر، مطلوب‌ و موعود در جهان است که پیروان تمامی ادیان با اندیشه موعود آخر‌الزمان، ‌تاریخ زندگی بشررا هدفمند می بینند.

فرهنگ مهدویت منبع سرشاری است که هر معتقد به امام قائم (عج) در حد بینش و دانش و تحقیقی که کرده از آن برداشت می‌کند؛ نگرشی درست به ظهور منجی موعود از سلاله‌ پاک پیامبر اسلام (ص) و درک صحیح از معیارها‌، ارزش‌ها و مسئولیت‌ها و تلاش برای احیای امربه معروف و نهی از منکر و اصلاح خود و جامعه‌، رابطه‌ای قوی و پایدار براساس رابطه ولایی، بین انسان و امام عصر (عج) ایجاد می‌کند.

فرهنگ مهدویت زیربنای ایجاد نظم عادلانه جهانی در پرتو انسان کامل و رهبری معصوم به شمار می‌آید و انسان‌ها و جامعه را در برابر تمام بیماری‌های فکری و روحی بیمه می‌کند‌؛ فرهنگ مهدویت کمبودها را جبران می‌کند و انسان و جامعه را برای تحقق جامعه آرمانی آماده می‌سازد.

مهم‌ترین تفاوت اندیشه مهدویت در دوره کنونی،‌ در مقایسه با پیش از انقلاب اسلامی، به رویکرد این آموزه برمی‌گردد. مهم‌ترین ضلع این تمایز به رویکرد فعالانه، راهبردی و هویت سازی آن است.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران رویکرد متفکران مسلمان و غیر مسلمان به این اندیشه نیز تغییر یافت و دیگر مانند گزاره ‌ای هم ردیف سایر گزاره‌های دینی به تحقیق درباره آن پرداخته نشد. پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اعتقاد به آرمان‌های مهدوی سبب شد چارچوب‌های نظری و سنتی و رهیافت توصیفی و گزارش گونه از آموزه مهدویت کمرنگ شود.

حتی این آموزه خاستگاهی شد برای اصول راهبردی، تا این آموزه بیش از پیش در متن زندگی مردم وارد شود. تلاش برای رسیدن به جامعه منتظر پیش از موعود ، توجه به نقش و جایگاه امام معصوم علیه السلام در عصر غیبت کبرا، حاکمیت جهانی اسلام به رهبری امام معصوم علیه السلام و ...  از عناصر و مولفه‌های چنین رویکردی است.

آموزه مهدویت و فرهنگ سیاسی برآمده از آن نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرده است. به یقین، تغییر نگرش عمومی به آموزه مهدویت از یک مساله فرعی به عنصری سیاسی،‌ حماسی و تحول آفرین از دستاوردهای ایدئولوژیک انقلاب اسلامی به شمار می‌آید. انقلاب اسلامی با تمسک به این آموزه، ‌برای همگان هویتی مهدوی پدید آورد؛ هویتی که آدمی را به هدفی مقدس در جهت پی گیری آرمان‌های بلندش فرا می‌خواند. آموزه مهدویت نه تنها «هویت مهدوی» می‌سازد، بلکه رفتارها، کنش ها و هنجارهای جدیدی که باعث سعادت زندگی انسان می شود را پدید می آورد.

با پیروزی انقلاب اسلامی، ‌واژه انتظار که سال ها با سکوت و سکون،‌ تحمل ظلم با امید برآمدن دستی از غیب معنا یافته بود، مفهومی دیگر یافت. این بار «انتظار» نه در جایگاه عاملی برای خاموش کردن روح سرکش اجتماع‌، بلکه به مثابه ابزاری برای دگرگون کردن وضع موجود و حرکت به سوی آینده موعود به کار گرفته شد.

انقلاب اسلامی تنها الگوی عملی برداشت صحیح از انتظار در عصر حاضر است که آثار و نتایج شگفتی چون قیام ضد بی عدالتی ها، تلاش برای پیشرفت و تکامل، مبارزه جویی با ظالمان و عدم همراهی با حاکمان مشروع را به دنبال خواهد داشته است. حضرت امام خمینی (ره) حکومت جمهوری اسلامی را مقدمه ای برای بیداری جهان اسلام از بردگی مدرن می داند و انتظار ظهور حجت را استمرار اقتدار اسلام، تبیین می کند و از این منظر بود که بیان فرمودند: « ما همه انتظار فرج داریم و باید در این انتظار، خدمت بکنیم. انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است و ما باید کوشش کنیم تا قدرت اسلام در عالم، تحقق پیدا کند.»

با درنظر گرفتن همین رویکرد تحول خواه آموزه مهدویت است که می توان اذعان داشت انتظار ظهور منجی ای که می تواند همه دردها را تسکین بخشیده و به بی عدالتی ها خاتمه دهد از عواملی به شمار می آید که می تواند اندیشه گفتمان انقلاب اسلامی را به سوی مقاومت برابر ظلم سوق دهد و تایید آن را در زندگی مسلمانان در قالب فرهنگ جهادی جلوه گر کند که نمونه های متعدد آن را اینک می توان در خیزشهای اسلامی منطقه و نهضت بیداری مسلمین مشاهده کرد.

شناخت و ادراک اندیشه مهدویت فهم بزرگترین جریان معرفتی و معنوی در طول تاریخ می باشد. بررسی و کاوش این جریان و تبیین آموزه ها و حقیقت آن یک ضرورت است تا جریانی که برای ناب سازی و تجلی معرفت دینی و نوسازی فرهنگی و اجتماعی اتفاق می افتد پیوسته زلال و اصیل بماند و مانند همیشه الهام بخش همه آزادی خواهان جهان باقی بماند.

برگزاری همایش ملی مهدویت که بیانگر همت و نگاه مشتاق و توام با معنویت دست اندرکاران آن می باشد، فرصت مغتنمی است که در ضمن آن می توان به بازخوانی و یافتن معانی ارزشمند اندیشه مهدویت پرداخت و در اینجا ضرورت دارد از تلاش همه عزیزان و صاحبنظران که در انجام این اتفاق معنوی و فرهنگی نقش آفرینی کرده اند، ‌تقدیر و تشکر کنم.