عتاب اردوغان علیه "لورنس‌های جدید" خاورمیانه

رییس جمهور ترکیه در سخنرانی شدید‌اللحنی، "لورنس‌های امروزی" را به شدت محکوم کرد و آنها را عامل مشکلات خاورمیانه دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تی ای لورنس، مامور انگلیسی که بیشتر به عنوان "لورنس عربستان" شناخته می‌شود، به رهبران عربی کمک کرد تا به صورت پارتیزانی علیه امپراتوری عثمانی طی جنگ جهانی اول مبارزه کنند.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه صریحاً اعلام کرد که وی این افسر انگلیسی را که معمولاً لباس عربی به تن می‌کرد، به عنوان سمبل مداخله خارجی ناخواسته در منطقه‌ای که نفوذ ترکیه باید در آنجا مد نظر قرار گیرد، می‌داند.

وی طی سخنرانی خود در دانشگاه استانبول گفت: لورنس یک جاسوس انگلیس در لباس اعراب بود. اکنون لورنس‌های داوطلب بسیاری با لباس مبدل خبرنگار، مردان مذهبی، نویسنده و تروریست وجود دارند.

رییس‌جمهور ترکیه در ادامه افزود: این وظیفه ماست که به جهان توضیح دهیم لورنس‌های امروزی وجود دارند که توسط سازمان‌های تروریستی فریب می‌خورند.

او در ادامه سخنرانی خود هم‌چنین حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و فتح‌الله گولن، روحانی ترکیه‌ای در تبعید را مورد عتاب قرار داد.

اردوغان با اشاره به توافق بین انگلیس و فرانسه پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی اظهار کرد: آن‌ها در حال ایجاد یک سایکس‌پیکوی دیگر پشت پرده آزادی مطبوعات، جنگ استقلال یا جهاد هستند.

پس از تجزیه امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول، فرانسه و انگلیس با تقسیم مناطق تحت کنترل این امپراتوری، نقشه سیاسی بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه را آنگونه که خواستند ترسیم کردند.

لورنس که در سال 1935 بر اثر یک سانحه تصادف کشته شد، رابط بین نیروهای انگلیسی و رهبران عرب در جریان طغیان اعراب علیه حاکمیت عثمانی بود.

اظهارنظرات اردوغان درباره "لورنس" بیانگر تلاش ترکیه برای حفظ ثبات منطقه‌ای در میان پیشرفت‌های گروه داعش است.

او درباره این تلاش‌ها گفت: هر درگیری در این منطقه یک قرن پیش طرح‌ریزی شده است. زمانی مرزها در خاورمیانه پس از جنگ جهانی اول دوباره کشیده شد، اکنون این وظیفه ماست تا وقوع دوباره آن را متوقف کنیم.

انتهای پیام

کد N539785