اظهارنظرهای کیسینجر و جیمز بیکر درباره تحولات خاورمیانه

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، ایران را از متحدان طبیعی آمریکا در منطقه دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی سی.‌ان.اس نیوز، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه آمریکا در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد، روسای جمهور اسبق این کشور گفت: اساساً ایران به عنوان یک کشور یکی از متحدان طبیعی آمریکاست؛ این عناصر مذهبی و ایدئولوژیکی ایران است که آن را به یک دشمن و مخالف تبدیل می‌کند.

جورج واکر بوش، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در نطق سالانه سال 2002 میلادی خود ایران، عراق و کره‌شمالی را به عنوان "محور شرارت" خطاب کرده بود.

در همین حال "جیمز بیکر"، یکی دیگر از وزیران خارجه اسبق آمریکا اظهار نظر کرد، ممکن است ایران در مبارزات علیه شبه‌نظامیان داعش مشارکت خود را افزایش دهد. ایران با آنچه که داعش انجام می‌دهد، مخالف است.

وزیر خارجه دولت‌های رونالد ریگان و جورج هربرت واکر بوش، رؤسای جمهور پیشین آمریکا هم‌چنین نسبت به توانایی آمریکا برای حل مسئله داعش ابراز امیدواری کرده و افزود، آمریکا در گذشته با چالش‌های بزرگتری دست وپنجه نرم کرده است.

وی افزود: فکر می‌کنم در مورد روسیه نیز می‌توانیم راهی پیدا کنیم که این کشور را بار دیگر به جمع جامعه دیگر کشورها بیاوریم.

انتهای پیام

کد N539704