هاموند:

نجات از وضع کنونی آخرین شانس عراق برای باقی ماندن بصورت یک کشور متحد است

آمریکا اروپا

وزیر امور خارجه انگلیس در دیدار با مقامات عراق و همچنین کنفرانس خبری خود در بغداد اعلام کرد که این آخرین شانس برای باقی ماندن عراق بصورت یک کشور مستقل است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی تلگراف، "فیلیپ هاموند" که عصر دیروز با یک فروند جت RAF وارد فرودگاه بغداد شد و با اسکورت سنگین نظامی به ملاقات نخست وزیر عراق رفت، پس از دیدار با مقامات این کشور در کنفرانسی خبری شرکت کرد و از تمامی گروه های عراقی بویژه قبایل سنی و کرد خواست تا برای خروج عراق از این وضعیت فعلی تلاش کنند.

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه عنوان داشت که اگر عراق بتواند از این وضعیت خارج شود آنگاه اقلیت سنی و کرد می توانند وارد قدرت شده و در دولت حضور داشته باشند.

هاموند در این کنفرانس خبری مشترک که به همراه "ابرهیم جعفری" وزیر امور خارجه عراق، برگزار شد گفت: فکر می کنم این آخرین شانس عراق است تا به عنوان یک کشور متحد ادامه حیات بدهد. و این بسیار مشخص است که نباید کردها را برای 10 سال دیگر کنار گذاشت. باید از آنها استفاده شود و همه باید در این مسیر (اتحاد عراق) حرکت کنند.

هاموند از همچنین از "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق، خواست تا اشتباهات دولت گذشته را تکرار نکرده و از تمامی اقلیت های موجود در عراق استفاده کند.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین به مورد اسکاتلند اشاره کرد و گفت: امیدوارم تجربه اسکاتلند برای مردم عراق مفید باشد. مردم اسکاتلند در مورد استقلال فکر کردند اما نهایتا تصمیم گرفتند که بهتر است همچنان با انگلیس متحد باقی بمانند. و من فکر می کنم که جدائی طلبان کرد بهتر است به این مورد توجه کنند.