یک فعال دانشجویی:

تنها راه نجات دنیای اسلام اتحاد بین همسایگان منطقه خاورمیانه است

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، گفت: بیان طرح‌هایی مثل گفت‌وگوی تمدن‌ها و جهان عاری از خشونت از سمت دولتمردان ما بهترین راه شناساندن اسلام و ایران راستین به جهانیان و آن کسانی که قصد دارند ایران هراسی را رواج بدهند است.

سیدمحمدحسین مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اهمیت وجهه یک کشور در سیاست بین‌الملل، تصریح کرد: آن چیزی که در دولت سابق به وضوح دیده می‌شد توجه به یک سری از رویکردهایی از سمت رئیس جمهور و دولت سابق بود که بر سیاست بین‌الملل تأثیرات سوء می‌گذاشت. در حالی که در دوران گذشته به ویژه دوران اصلاحات ایران در مجامع بین‌المللی سابقه درخشانی داشت، با این رویکردهای اشتباه تهدیدهای گوناگونی علیه ایران شکل گرفت.

وی با بیان این‌که سیاست‌های نادرست در حوزه روابط بین‌الملل به چهره اسلام نیز خدشه وارد می‌کند، گفت: آقای روحانی در سازمان ملل نکات خوبی را تأکید کردند. ایشان به طرح گفت‌وگوی تمدن‌های آقای خاتمی اشاره کردند و گفتند که این طرح قبل از ایجاد تروریسم جهانی مطرح شده بود. همچنین طرح خودشان هم که جهان عاری از خشونت بود قبل از رشد تندروهای منطقه بیان شد.

این فعال دانشجویی همچنین اظهار کرد: طرح این دست مطالبات که منافع جهانی را در بر دارد یک نوع مصلحت اندیشی است که باعث می‌شود وجهه ایران، اسلام و حکومت ایران به درستی به جهانیان نشان داده شود. در این دولت اراده برای ارتقای سطح کشور در صحنه بین‌الملل دیده می‌شود.

مجیدی پیگیری طرح‌های مطرح شده در سازمان ملل را ضروری دانست و گفت: اعتمادها در حال احیا شدن است و ایران روابط خوبی را با کشورهای دیگر برقرار کرده. اما اگر بخواهیم یک نقطه نظر دیگر را هم بررسی کنیم به جاسوسان غربی برمی‌خوریم. باید بدانیم که آنها ساکت ننشسته‌اند و فعالانه برنامه‌هایی را علیه اسلام و ایران در منطقه و جهان پیگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: آنها قصد دارند که ایران را عقب مانده نشان دهند تا با این کار بتوانند بخش مهمی از جهان اسلام را منفعل کنند. برای این کار نیز نیروهایی را مسلح کرده‌ و در منطقه رها کرده‌اند. تندروی‌هایشان نیز تنها محدود به عراق و سوریه نخواهد شد بلکه به زودی کل منطقه را فرا خواهد گرفت.

این فعال دانشجویی با بیان این‌که گسترش تندروهای اسلامی در منطقه بدون برنامه نیست، خاطرنشان کرد: امکان ندارد که این عملیات سخت‌افزاری بدون برنامه و بی‌حساب باشد. آنها قصد دارند که کم‌کم منطقه را تصرف کنند. البته که ایران رویکرد مثبتی برای جلوگیری از گسترش آنها پیش گرفته است. ایران باید به محوریت خودش که یک قدرت ذی‌نفوذ در منطقه خاورمیانه و قفقاز به حساب می‌آید علیه آنها عمل کند.

وی همچنین ادامه داد: امروز تنها راه چاره‌ای که برای نجات دنیای اسلام باقی مانده اتحاد بین همسایگان منطقه خاور میانه است. مداخله خارجی و تصمیم‌گیری‌ها بر پایه سیاست‌های نادرست اشتباه است. مردم منطقه امروز بیدار و روشن هستند و نمی‌پذیرند که کشور دیگری برایشان تصمیم بگیرند. راه چاره این منطقه بسط دموکراسی است.

مجیدی با تأکید بر قدرت نظامی و مدیریتی ایران در منطقه، گفت: ایران می‌تواند در این راستا به همسایگان خود کمک کند. این کمک می‌تواند در برگزاری انتخابات، دفاع از منافع مرزی و اقتصادی باشد. نادیده گرفتن اتحاد در منطقه و عدم به رسمیت شناختن اتحادهای اسلامی موجب تخریب وجهه اسلام در جهان می‌شود.

وی در ادامه همچنین افزود: مسئولین، رسانه‌ها و مردم ایران وجهه ایران را خوب می‌شناسند و از آنجایی که شیعه هستند می‌دانند که خط مشی راهبردی دین و علمای دین در برابر تندروی‌ها چگونه بوده است. حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) برای جلوگیری از همین تندروی‌ها و افزایش افراط‌گری‌ها قیام کردند و تا جایی که ممکن بود قصد داشتند تا جلوی این جنگ‌افروزی‌ها را بگیرند.

مجیدی در پایان تصریح کرد: مسئولین وظیفه دارند تا بر اساس عقیده دین و علمای دین جلوی تخریب چهره اسلام رحمانی در منطقه و همچنین در کل جهان را بگیرند.

انتهای پیام

کد N539635

خواندنی از سراسر وب