خاتمی : مسلمانان مستحق زندگی در امنیت و آزادی هستند ولی از آن محرومند

ایرنا نوشت:

رییس جمهوری اسبق کشورمان گفت: مسلمانان مستحق زندگی خوب و برخورداری از امنیت و آزادی هستند اما از آن محرومند.

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمد خاتمی» در مراسم جشن عید غدیر خم که امروز در دفتر وی در خیابان یاسر تهران برگزار شد، گفت: جوامع اسلامی در منطقه ای قرار گرفته اند که منابع و ذخایر زیادی در آن وجود دارد؛ ما در قویترین نقطه راهبردی و استراتژیکی جهان زندگی می کنیم که قدرت ها قصد تصاحب آن را دارند.

او با طرح این سوال که باید ببینیم با این همه سرمایه در چه وضعی به سر می بریم، گفت: چرا در جامعه انسانی ما اختلاف و گرایش هایی فراوان به وجود آمده است؟ باید به خود بیاییم و چاره ای بیاندیشیم.

رییس بنیاد باران همچنین ایجاد حکومت مردم سالار و حکومتی که به حق مردم احترام بگذارد را زمینه ساز رشد فرهنگی، سیاسی و جامعه آزاد و مستقل دانست و گفت: معیارهای علی ابن ابی طالب (ع) می تواند در داشتن چنین حکومتی به ما کمک کند.

او گفت: معیارهای علی ابن ابی طالب (ع) می تواند به عنوان یک مبنا، ما مسلمانان را به سوی ایجاد حکومت مردم سالار معنوی و پیشرو، هدایت کند.

خاتمی گفت: با اشاره به برخی از معیارهای امام علی (ع) رفتار و کردار آن حضرت را حجت دانست و گفت: علی (ع) نزدیکترین فرد به پیامبر (ص) بوده است و ما شیعیان می توانیم آینده خود را براساس معیارهای حضرت علی (ع) تعیین کنیم.

او گفت: باید از این معیارها در موقعیت های خاص سرمشق بگیریم و آن را سرلوحه زندگی، رفتار، گفتار و مواضع خود قرار دهیم؛ اگر معیارهای امام علی (ع) را که در زندگی اخلاقی و سیاسی یک ابرمرد است مبنای کار خود قرار دهیم، به سعادت می رسیم.

در این مراسم از قرآن خطی منسوب به امام حسن مجتبی (ع) توسط حجت الاسلام و المسلمین «سید محمد خاتمی» رونمایی شد؛ این قرآن نفیس قرار است در کتابخانه ملک تهران نگهداری شود.

در این مراسم، همچنین از برگزیدگان جشنواره اخلاق و نیایش در حوزه فرهنگ، هنر و ادب تقدیر شد و رییس جمهوری اسبق کشورمان از 11 نفر از برگزیدگان با اهدای لوح یادبود و قرآن نفیس، قدردانی کرد.

«یوسف ثبوتی» در حوزه علمی، «سید حمید شاهنگیان» در حوزه موسیقی، «اردشیر صالح پور» در حوزه نمایش، حجت الاسلام و المسلمین «حسن پویا» در حوزه پژوهش، «سید محمد بهشتی» در حوزه معماری، «خانم موسوی» برگزیده جمعیت خیریه دانشجویی امام علی (ع)، «بیوک ملکی» در حوزه شعر، «نرگس آبیار» در حوزه سینما، «حمید عجمی» در حوزه هنرهای تجمسمی خوشنویسی، «رضا داوری اردکانی» در حوزه پژوهش و «مصطفی مستور» در ادبیات داستانی، برگزیدگان جشنواره اخلاق و نیایش بودند که از آنان تقدیر شد.

«محمدرضا عارف»رییس بنیاد امید ایرانیان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و «احمد مسجد جامعی» عضو شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم حضور داشتند.

 

23231

 

کد N539334