مخالفت اهل سنت عراق با هرگونه دخالت خارجی در این کشور

نهاد صدور فتوای اهل سنت ضمن تأکید بر ضرورت حفظ حاکمیت عراق مخالفت خود را با هرگونه مداخله سیاسی، امنیتی و نظامی خارجی‌ها در کشور که مخالف شریعت اسلامی است، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سومریه نیوز، شیخ مهدی الصمیدعی، رئیس نهاد صدور فتوای اهل سنت عراق اعلام کرد که علمای اهل سنت همواره حوادث و رویدادهای خطرناکی که در کشور رخ می‌دهد را دنبال می‌کنند و همچنین از مکر و توطئه نیروهای خارجی برای مداخله در اوضاع امنیتی و نظامی عراق و تلاش بیگانگان برای خطرناک نشان دادن عراق در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی و دعوت از نیروهای خارجی در ائتلاف بین‌المللی به بهانه برقراری امنیت و ثبات در این کشور که همگی با اهداف واهی و تکراری است، با خبر و آگاه هستند.

وی تصریح کرد: ما به عهد و پیمانی که با خداوند بسته‌ایم پایبندیم و همواره با هرگونه مداخله نظامی و سیاسی و امنیتی طرف‌های خارجی در اوضاع داخلی عراق که حفظ حاکمیت عراق را نقض کند و دین و وحدت اراضی ما را به خط بیندازد، مخالف هستیم.

وی همچنین مخالفت خود را با هرگونه توافقنامه امنیتی و نظامی با طرف‌های خارجی که مخالف شریعت اسلام بوده و به ضرر کشور است، اعلام کرد.

صمیدعی با تاکید بر مخالفت کامل خود با حملات زمینی و هوایی بر مردم عراق افزود: اسلام کشتار بی‌گناهان و هرگونه حمله علیه آنان را حرام کرده و هرکس که مرتکب چنین جنایتی شود باید به دادگاه قانونی ارجاع و به خاطر کشتار مردم بی‌گناه و بی‌دفاع مجازات شود.

صمیدعی همچنین از علما و قضات و کارشناسان خواست تا به منظور بررسی حوادث رخ داده و آثار آن و همچنین تلاش برای ایجاد راه‌حل‌های قانونی در این خصوص، هرچه سریع‌تر کمیته‌ای را تشکیل دهند.

وی همچنین از تمام مردم عراق، سران کشور و ارگان‌های تاثیرگذار در جامعه خواست تا به کتاب خداوند و سنت رسول‌الله پایبند بوده و با اتحاد و یکپارچگی جبهه داخلی کشور را برای دستیابی به عدالت و نابودی ظلم و تقویت کنند.

صمیدعی همچنین مخالفت خود را با درخواست صباح کرحوت، رئیس شورای الانبار به منظور مداخله نیروی زمینی در کشور اعلام کرد و افزود: مداخله در این مساله حق کسی نیست و تنها حق مردم عراق است.

بیشتر مرجعیت دینی عراق از تاثیرات منفی مداخله‌های خارجی‌ها در امور عراق هشدار داد.

انتهای پیام

کد N539236