آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

افکار مذهبی در معلم‌ها تقویت شود

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,دين,معلمان

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: باید افکار مذهبی در معلم‌ها تقویت شود و شرط رسیدن به این هدف این است که اساتید دانشگاه بتوانند معلم‌ها را پرورش دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار مدیران ارشد دانشگاه فرهنگیان با تبریک عید سعید غدیر اظهار کرد: حب علی(ع) ارزش بسیار بالایی دارد و بر اساس روایات آنچه که بالای نامه اعمال انسان نوشته می‌شود محبت به علی(ع) است.

وی با اشاره به این‌که «دو نوع محبت داریم» بیان کرد: یک نوع از محبت کاذب است، یعنی محبتی که تنها در زبان است و در قلب آدم نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید با بیان این‌که «محبت علی(ع) سازنده و تربیت کننده است» گفت: محبت راستین نوع دیگر محبت است و محبت راستین به امام علی(ع) موجب می‌شود که زندگی و رفتار انسان بوی علی(ع) را به خود بگیرد.

وی با اشاره به این‌که «دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه مهم و کلیدی است» تصریح کرد: انسان در سه مکتب تربیت می‌شود در خانه، مدرسه و محیط اجتماعی که اگر این سه محیط درست باشد انسان موفق خواهد بود.

مکارم‌شیرازی گفت: اصلاح این سه مکتب موجب می‌شود که انسان‌ها پاک و درستکار شوند. برای سالم بودن تشکیلات دانشگاهی نیز باید برنامه، کتاب و معلم سالم داشته باشیم.

این استاد خارج فقه حوزه تصریح کرد: اگر برنامه‌ها و کتاب‌ها درست تنظیم شود و معلم نیز آدم درستی باشد، بازده این تشکیلات افراد سالمی خواهند بود که به جامعه خدمت خواهند کرد.

وی با اشاره به این‌که «نقش معلم و استاد در این میان بیشتر از سایر موارد است» افزود: اگر در برنامه و کتاب انحرافی وجود داشته باشد معلم می‌تواند آن را اصلاح کند که نشان از اهمیت معلم دارد.

مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «کار شما بسیار اصولی است» گفت: فرزندان مردم امانت‌های الهی هستند که به دست معلم سپرده می‌شوند که اگر درست برخورد شود سرنوشت جامعه خوب خواهد بود.

وی با اشاره به داستان خارج شدن اندلس از دست مسلمانان گفت: برای این که بتوانند مسلمانان را از اندلس خارج کنند در آموزش و پرورش و مدارس نفوذ کرده و با انتخاب اساتید منحرف و فاسد کردن دانش‌آموزان توانستند روح جهادی را از بین ببرند و پیروز شوند.

این مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: باید مواظب باشیم برنامه اندلس در کشورهای اسلامی پیاده نشود و تنها با تربیت معلمان می‌توان جلوی آن‌ها را گرفت.

وی با اشاره به این‌که «معلم بنده موجب شد که من به سمت طلبگی بیایم» گفت: این معلم با ایمان عشق ما را نسبت به علوم دین زیاد کرد و اگر ما کاری بکنیم آن معلم نیز سهیم خواهد بود.

مکارم‌شیرازی بیان کرد: کار شما مانند یک عبادت بزرگ است و از زمانی که از منزل خارج می‌شوید عبادت می‌کنید.

وی افزود: شما باید کاری کنید که افکار مذهبی در معلم‌ها تقویت شود و شرط رسیدن به این هدف این است که اساتید دانشگاه بتوانند معلم‌ها را پرورش دهند.

این استاد درس خارج فقه حوزه با بیان این‌که «اعتقادات مذهبی تنها برای روز قیامت نیست و برای این دنیا نیز به آن احتیاج داریم» گفت: اگر در کنار تحصیلات ایمان نباشد موجب می‌شود که از آن به درستی استفاده نکنیم همان طور که در کنگره آمریکا شاهدیم که چه قوانینی را بر ضد بشریت در غزه و جاهای دیگر تصویب می‌کنند.

وی گفت: ایمان موجب می‌شود که رشوه‌خواری، دروغ و ... در جامعه از بین برود و جامعه پاکی داشته باشیم.

مکارم‌شیرازی بیان کرد: بازرسی‌ها، زیاد نمی‌تواند موفق باشد و باید به جایی برسیم که از درون کنترلی باشد که جز با ایمان مذهبی حاصل نمی‌شود.

وی با بیان این‌که «کار شما کلیدی است» تصریح کرد: معلم خودش تنها تربیت نمی‌شود و هزاران نفر را تربیت می‌کند و امیدوارم شما در کار خود موفق باشید.

انتهای پیام

کد N539177