ابراز امیدواری عباس نسبت به حمایت مصر از فلسطین در سطح جهانی

سیاسی

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با تأکید بر نقش محوری مصر در حمایت از مسئله فلسطین گفت: رابطه مصر با جهان در سطح ممتازی است و این کشور می‌تواند نقش خود را در منطقه باز یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد: مصر در توافقنامه گذرگاه رفح که میان تشکیلات خودگردان، اسرائیل و آمریکا در سال 2005 به امضا رسید، حضور نداشته است. در حال حاضر مصر به شکلی قوی نقش خود در منطقه را از سر گرفته و این امر در حمایت مصر از مسئله فلسطین منعکس خواهد شد.

عباس در دیدار و گفتگو با اهالی رسانه و متفکران مصری با اشاره به اینکه درباره نقش مصر در حمایت از مسئله فلسطین با عبد الفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر بحث و گفتگو کرده است، گفت: رابطه مصر با جهان خوب است و من امیدوارم مصر بتواند در حمایت از فلسطین نقش محوری ایفا کند.

عباس در این دیدار با تأکید بر اینکه دو جنبش حماس و فتح حق شرکت در کنفرانس بازسازی شهر غزه به شکل حزبی را نداشتند، تأکید کرد: تنها رامی الحمدالله نخست‌وزیر، محمد مصطفی وزیر اقتصاد و دو وزیر امور مالی و امور خارجه فلسطین باید در این کنفرانس حضور یابند.

ابومازن با تأکید بر اینکه موضع‌گیری جهان نسبت به فلسطین تغییر کرده و این موضوع را می‌توان از موضع‌گیری‌های برخی کشورهای اروپایی متوجه شد، نقش کشور سوئد در به رسمیت شناختن کشور فلسطین براساس مرزهای توافق شده در چهارم ژوئن 1967 را ستود و گفت:‌ سرزمین فلسطین به اشغال درآمده نه اینکه بر سر آن جنگ شده باشد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با اشاره به اینکه خواستار انجام مذاکره براساس اصول شورای امنیت است، گفت: کشور فلسطین تنها پس از انجام مذاکرات مستقیم برپا خواهد شد.

وی تأکید کرد: در صورت استفاده آمریکا از حق وتو و شکست ما در جلب نظر شورای امنیت، به سازمان‌های بین‌المللی مراجعه خواهیم کرد.

وی در ادامه گفت: هر کسی که به دست دستگاه امنیتی حماس کشته می‌شود، مزدور اسرائیل نیست و ما خواستار عدم استفاده از اعدام بدون محاکمه و در عین حال اجرای قانون برای تمامی کسانی هستیم که اتهام جاسوسی‌شان برای اسرائیل محرز شده است.

وی پیرامون احتمال کاندیداتوریش برای ریاست تشکیلات فلسطین تأکید کرد که تاکنون برای مسئله فلسطین زحمت و رنج زیادی را متحمل شده است و پا به سن گذاشته و مسئولیت‌های متعددی در حفاظت از وحدت مردم فلسطین و آزادی خاک این سرزمین بر عهده دارد.

انتهای پیام

کد N539099